Sport

“Kur beson, mund të arrish!”, ja çfarë shkruan Granit Xhaka, pasi e frymëzoi Zvicrën drejt çerekfinales së parë në Euro 2020

Granit Xhaka mbeti pa fjalë ndërsa e lartësoi shpirtin luftarak të Zvicrës, duke e quajtur të mahnitshëm ekipin helvetik pas fitores kundër Francës në penallti dhe kalimit në çerekfinale të Kampionatit Evropian për herë të parë të hënën.

Ekipi zviceran u rikthye nga humnera pasi po humbiste me epërsi prej dy golave dhe e barazoi rezultatin në 3:3 në çastet e fundit të takimit të 1/8 së finales në Bukuresht, për ta mposhtur 5:4 në penallti kampionen e Botës, Francën.

Zvicra e kishte humbur mundësinë për ta krijuar një epërsi prej 2:0 në fillim të pjesës së dytë, pasi Ricardo Rodriguez e humbi penalltinë dhe Xhaka, i cili u shpall lojtari i ndeshjes, u mahnit nga qëndresa e bashkëlojtarëve të tij për ta barazuar rezultatin dhe për ta çuar ndeshjen në penallti.

Yann Sommer e mbrojti penalltinë e Kylian Mbappes dhe ia siguroi Zvicrës triumfin 5:4 në penallti.

Duke folur pas ndeshjes, Xhaka tha: “Më vjen keq që duhet ta them këtë, por ky ekip është f*cking i mahnitshëm, njeri! Ne kishim mundësi ta çonim në 2:0 rezultatin dhe t’i jepnim fund ndeshjes, por humbja e penalltisë na i preu këmbët paksa”.

Ai shtoi: “Por pas rezultatit 3:1, të rikthehemi në këtë mënyrë kundër Francës, të tregojmë karakter kaq të madh.. ky ekip është f*cking i mahnitshëm, njeri!”

Zvicra do të përballet me Spanjën në çerekfinale të premten, e cila është e parë në historinë e ekipit helvetik në Euro.

Por fatkeqësisht, Xhaka do të jetë në gjendje t’i ndihmojë Zvicrës në atë ndeshje, për shkak se do të mungojë si pasojë e pezullimit me kartonë të verdhë.

Në një reagon në Facebook më vone, ylli i Arsenalit shkroi: “Kur beson, mund të arrish!”

Xhaka Fb
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

To Top