Bota

Kuba shkundet nga stuhia tropikale Elsa, që po shkon drejt ishujve tropikalë në Florida

Pasi shkaktoi shkatërrime në Karaibe, stuhia tropikale Elsa po lëviz në veri drejt Florida Keys, një vargu ishujsh tropikalë që shtrihen rreth 120 milje larg bishtit jugor të shtetit amerikan Florida.

Më shumë se 100,000 njerëz në Kubë u evakuuan përpara se Elsa të godiste të hënën, duke shkaktuar rrëshqitje të baltës dhe reshje shiu.

Në ditët më parë, stuhia kaloi mbi Republikën Dominikane dhe Shën Lucia, duke vrarë tre njerëz.

Zyrtarët në Florida kanë thënë se ata janë “shumë shpresëdhënës” që nuk do të duhet të ndërpresin përpjekjet e shpëtimit në vendin e një ndërtese të shembur në Miami.

Prishja e bllokut të banesës pjesërisht të shembur ishte bërë përpara, nga frika se Elsa mund të rrëzonte ndërtesën në një mënyrë të pakontrolluar.

Blloku i apartamenteve në Miami u shkatërrua për shkaqe sigurie.

Parashikuesit që atëherë e kanë zhvendosur rrugën e mundshme të stuhisë drejt perëndimit, duke sugjeruar që në vend që të godasë drejtpërdrejt Florida, ajo do të përfshijë vetëm bregun jugperëndimor të shtetit.

Stuhia pritet t’i afrohet Florida Keys të martën.

Instituti meteorologjik i Kubës Insmet tha se stuhia kishte kaluar nëpër ishull me erëra deri në 100 km/h,

Instituti  shtoi se Elsa pritej të hidhte shira të mëdha mbi ishull ndërsa ikte.

Deri në orën 21:00 me kohën lokale të hënën (01:00 GMT të martën) Elsa ishte zhvendosur nga Kuba drejt Gjirit të Meksikës.

Reshje  shiu nga 13 deri në 25 cm u parashikuan në të gjithë pjesët e Kubës të hënën në mbrëmje, me deri në 38 cm në zona të veçanta, tha NHC.

Stuhia goditi Kubën ndërsa vendi po luftonte me shpërthimin e tij më të keq Covid-19 që nga fillimi i pandemisë, duke rritur frikën se evakuimet masive mund të çojnë në një rritje të mëtejshme të infeksioneve

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

To Top