Kronikë

Korrupsioni/ SPAK dorëzon sot kërkesën për masën për të arrestuarit në Lushnje

Prokuroria e Posaçme do të dorëzojë sot kërkesën për vlerësimin e masës dhe marrjen në pyetje të zyrtarëve dhe biznesmenëve të arrestuar për shkelje të barazisë në tenderë në Bashkinë e Lushnjës dhe shpërdorim detyre.

Burime nga SPAK thonë se kjo dosje ka dokumentuar vetëm këtë rast abuzimi që lidhet me tenderin për rehabilitimin e një kanali vaditës në një fshat të Lushnjës dhe nuk ka raste të tjera që po verifikohen, të paktën deri tani.

Të ndaluarit do të merren në pyetje nga Prokuroria gjatë vlerësimit të masës së sigurisë, ndërsa burime thonë se në deklarimet paraprake kanë mohuar të kenë bashkëpunuar për favorizimim e kompanisë së Bujar Muratit.

Duke pretenduar se nuk kanë pasur të drejtë firme disa prej zyrtarëve të Bashkisë kanë rrëzuar akuzat e SPAK.

Ndërkohë, edhe kreu i Bashkisë mësohet të ketë mbajtur qëndrim mohues, megjithëse pritet që deklarimet dhe qëndrimet e tij për akuzën ti paraqese në seancë.

Sipas SPAK, dyshohet se disa prej zyrtarëve kanë pas lidhje miqsore me administratorin e kompanisë që dyshohet të jetë favorizuar në tenderin që kap vlerën e rreth 24 milionë lekëve.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

To Top