Bota

Konflikti në Izrael në Gaza: E diela ishte ‘dita më vdekjeprurëse’

Zyrtarët palestinezë në Gaza thonë se e diela ishte dita më vdekjeprurëse që nga fillimi i luftimeve aktuale me Izraelin.

Dyzet e dy njerëz u vranë në sulmet ajrore izraelite në territor të dielën.

Ushtria e Izraelit tha se militantët palestinezë kanë qëlluar më shumë se 3,000 raketa në drejtim të Izraelit gjatë javës së kaluar.

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara António Guterres ka paralajmëruar se luftimet e mëtejshme mund ta fusin rajonin në një “krizë të pakontrollueshme”.

Ai u lut për t’i dhënë fund menjëherë dhunës “kaq të tmerrshme”.

Herët në mëngjes të hënën, aeroplanët luftarakë izraelitë filluan 80 sulme ajrore në disa zona të qytetit të Gazës, menjëherë pasi militantët e Hamasit hapën një breshëri raketash në Izraelin jugor.

OKB ka paralajmëruar gjithashtu për mungesa të karburantit në Gaza mund të çojë në mungesën e  energjisë në spitalet dhe objektet e tjera.

Lynn Hastings, zëvendës koordinatore speciale e OKB për procesin e paqes në Lindjen e Mesme, i tha BBC se ajo u kishte bërë thirrje autoriteteve izraelite që të lejonin OKB të sillte karburante dhe furnizime, por iu tha se nuk kishte siguri.

Zyrtarët e Gazës thanë se 42 persona, përfshirë 16 gra dhe 10 fëmijë, vdiqën në sulmet ajrore të së dielës.

Dhjetë persona, përfshirë dy fëmijë, janë vrarë në sulmet me raketa ndaj Izraelit që kur filluan luftimet të hënën e kaluar, tha Izraeli.

Numri i përgjithshëm i të vdekurve në Gaza tani qëndron në 197 vetë, përfshirë 58 fëmijë dhe 34 gra, me 1,230 të plagosur, sipas Ministrisë së Shëndetit të kontrolluar nga Hamas. Izraeli thotë se dhjetëra militantë janë mes të vdekurve.

Çfarë ndodhi të dielën?

Sulmet ajrore izraelite goditën një rrugë me trafik në Gaza menjëherë pas mesnatës të dielën, duke shkaktuar shembjen e të paktën tre ndërtesave dhe dhjetëra vdekje.

Hamasi lëshoi ​​një seri raketash drejt Izraelit jugor brenda natës dhe gjatë pasdites.

Miliona izraelitë u grumbulluan në dhoma të sigurta ose strehimore ndërsa sirenat u ndezën. Palestinezët gjithashtu u përpoqën të merrnin masa paraprake, por në Rripin e Gazës të mbushur me popullsi të dendur dhe me burime të dobëta, shumë nuk kishin ku të shkonin.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

To Top