Bota

Kombet e G-7 mblidhen për premtimin solemn: 1 miliard vaksina për botën

Carbis Bay, Angli – Udhëheqësit botërorë nga Grupi i Shtatë kombeve të industrializuara kanë vendosur të angazhohen në samitin e tyre për të ndarë të paktën 1 miliard vaksina koronavirusi me vendet që po përballen në të gjithë botën – gjysma e dozave vijnë nga SHBA dhe 100 milionë nga Mbretëria e Bashkuar.

Angazhimet për ndarjen e vaksinave nga Presidenti Joe Biden dhe Kryeministri Britanik Boris Johnson të enjten vunë bazën për takimin e udhëheqësve të G-7 në Angli, ku udhëheqësit do të drejtojnë të premten nga përshëndetjet hapëse dhe një “foto familjare” drejtpërdrejt në një sesion në ” Building Back Better From COVID-19.”

“Ne do të ndihmojmë ta udhëheqim botën nga kjo pandemi duke punuar së bashku me partnerët tanë globalë”, tha Biden, duke shtuar se kombet e G-7 do të bashkohen me SHBA në angazhimet e tyre për dhurimin e vaksinave në samitin treditor. G-7 përfshin gjithashtu Kanadanë, Francën, Gjermaninë, Italinë dhe Japoninë.

Udhëheqësit e G-7 janë përballur me presion në rritje për të ravijëzuar planet e tyre globale të ndarjes së vaksinave, veçanërisht pasi pabarazitë në furnizim në të gjithë botën janë bërë më të theksuara. Në SHBA, ka një rezervë të madhe vaksinash dhe kërkesa për to ka rënë ndjeshëm në javët e fundit.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

To Top