Kronikë

Kapet një shumë e madhe eurosh të falsifikuara, arrestohen dy persona në Himarë

Policia e Vlorës ka arrestuar dy persona të cilëve pas kontrollit në banesë në fshatin Piqeras iu gjetën një shumë e konsiderueshme parash të falsifikuara.

 Në pranga kanë përfunduar shtetasit A. O., 49 vjeç banues në Himarë dhe R. O., 22 vjeç banues në Delvinë.

Vlera e kartmonedhave të sekuestruara kap shifrën e 4800 euro, ndërkohë që materialet i kaluan Prokurorisë së Vlorës, për veprime të mëtejshme hetimore.

Njoftimi i plotë: Drejtoria Vendore e Policisë Vlorë

Vijon puna nga strukturat e Drejtorisë Vendore të Policisë Vlorë, për parandalimin, evidentimin dhe goditjen e paligjshmërisë.

Goditet një rast i falsifikimit të monedhave, arrestohen në flagrancë 2 shtetas.

Vihen në pranga dhe 3 shtetas të tjerë, për vepra të ndryshme penale, 2 prej tyre të shpallur në kërkim.

Specialistët për Hetimin e Krimeve në Komisariatin e Policisë Sarandë, pas informacioneve të siguruara në rrugë operative se dy shtetas dispononin kartëmonedha të falsifikuara, organizuan punën për kapjen e tyre. Si rezultat u arrestuan në flagrancë shtetasit A. O., 49 vjeç banues në Himarë dhe R. O., 22 vjeç banues në Delvinë.

Arrestimi i tyre u bë pasi në fshatin Piqerras, Himarë, gjatë kontrollit fizik dhe në banesat e tyre, iu gjetën 4800 euro të dyshuara të falsifikuara, të cilat u sekuestruan në cilësinë e provës materiale.

Specialistët për Hetimin e Krimeve në Komisariatin e Policisë Vlorë, në bashkëpunim me Forcën e Posaçme “Shqiponja”, në vijim të punës për kapjen dhe vënien përpara përgjegjësisë ligjore të personave të shpallur në kërkim, bënë ndalimin e shtetasit A. D., 28 vjeç, banues në Vlorë, i shpallur në kërkim për veprat penale “Vjedhja”, “Mbajtja pa leje e armëve të ftohta” dhe “Drejtimi i automjetit në mënyrë të parregullt”.

Po nga specialistët për Hetimin e Krimeve në Komisariatin e Policisë Vlorë, në bashkëpunim me Forcën e Posaçme “Shqiponja”, u bë ndalimi i shtetasit në kërkim A. T., 22 vjeç, pasi Gjykata e Shkallës së Parë Vlorë, me vendimin e datës 03.04.2021 i ka vendosur masën e sigurimit “Arrest në burg” për veprën penale ‘’Vjedhja”.

Specialistët për Hetimin e Krimeve në Komisariatin e Policisë Sarandë arrestuan në flagrancë shtetasin F. B., 30 vjeç, banues në Sarandë, pasi gjatë kontrollit të ushtruar në banesën e tij, Policia gjeti dhe sekuestroi një sasi lënde narkotike të dyshuar cannabis sativa, një dorezë metalike dhe fitil zjarrpërcjellës.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

To Top