Jetë/stil

Kanye West i kërkon gjykatës së Los Angelos të ndryshojë ligjërisht emrin e tij në Ye

Kanye West tani dëshiron të njihet si Ye.

Reperi 44-vjeçar amerikan dhe stilisti i modës ka paraqitur dokumente gjyqësore për të ndryshuar ligjërisht emrin e tij.

Ai dëshiron të heqë qafe emrin e tij të plotë – Kanye Omari West – në favor të pseudonimit të tij të gjatë me dy shkronja, Ye, pa emër të mesëm ose mbiemër, sipas dosjes së Gjykatës Supreme të Los Angeles.

West e quan veten Ye në faqet e tij në mediat sociale për vite me radhë dhe së pari zbuloi se e donte ndryshimin në Twitter në vitin 2018: “të qenit i njohur zyrtarisht si Kanye West. Unë jam Ye”.

Dokumentet gjyqësore janë të datës 11 gusht, por nuk u dërguan në sistemin gjyqësor deri të martën, dhe citojnë “arsye personale” për vendimin e tij.

Ye ishte gjithashtu titulli i albumit të West për 2018, dhe ai ka thënë në intervista se si një shkurtim i mbiemrit të tij, është gjithashtu një fjalë e përdorur në të gjithë Biblën.

Reperi është në mes të një divorci me yllin e televizionit, Kim Kardashian West, me të cilin u martua në vitin 2014 dhe ka me të fëmijë.

West nuk kërkoi që emri i gruas së tij që ndau të ndryshohej përsëri në Kardashian kur ajo u paraqit për t’u ndarë nga ai në shkurt.

Ai ka mbajtur një seri festash në stadium për albumin e tij të shumëpritur të ardhshëm Donda, i cili është planifikuar të dalë para fundit të gushtit.

Donda, i quajtur në nderim të nënës së tij të ndjerë, është një vazhdim i albumit të tij ungjillor 2019 “Jesus is King”, i cili fitoi albumin më të mirë të muzikës bashkëkohore të krishterë në Grammy në fillim të këtij viti.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

To Top