Bota

Jepet vendimi për çiftin amerikan që u drejtoi armët protestuesve

Një çift amerikan që tërhoqën vëmendje mediatike pasi i drejtuan armët protestuesve të “Black Lives Matter” vitin e kaluar, janë falur.

Mark dhe Patricia McCloskey u filmuan ndërsa mbanin armë para shtëpisë së tyre në St Louis, Missouri.

Ata u gjobitën vetëm për shkelje, por guvernatori republikan, Mike Parson ua ka folur dhe gjobën.

Çifti, të dy avokatë, u shfaqën në Konventën Kombëtare të Republikanëve dhe McCloskey ka bërë të ditur se planifikon të garojë për Senatin amerikane në Missouri.

Incidenti ndodhi më 28 qershor 2020 gjatë lavës së protestave që nisën pas vrasjes së George Floyd.

Pamjet e çiftit me armë në duar bënë xhiro në rrjetet sociale dhe u kthyen në simbol të ndarjes së qëndrimeve politike pasi Demokratët i kritikonin kurse Republikanët i lavdëronin.

Çifti u akuzua nga prokuroria pasi të dy dolën me armë gjysmë automatike në duar gati për të qëlluar.

McCloskey, 63 vjeç, u gjobit me 750 dollarë për shkelje ndërsa bashkëshortja e tij, 61 vjeçe u gjobit me 2 mijë dollarë pasi veprimet e saj u cilësuan ngacmuese.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

To Top