Sport

“Jemi 3 km nga finishi, por përsa kohë nuk je aty…” Pioli mban lart presionin pas triumfit me 7 gola

Pas suksesit të zhurmshëm në Torino, që e afron Milanin me Ligën e Kampionëve, Stefano Pioli feston por as nuk mendon të ulë presionin mbi lojtarët: “Të spostojmë çdo transfertë këtu në Torino?

Dy ndeshje kaq të vështira jashtë dhe dy paraqitje kaq të rëndësishme janë një shenjë shumë e rëndësishme – tha trajneri i kuqezinjve – Ne duhet ende edhe një fitore dhe duhet të mendojmë për ndeshjen tjetrën. Jemi 3 km nga maja, por derisa nuk je lart… Çdo gjë mund të ndodhë në të përpjetë, ”shtoi Pioli.

“Dy javë më parë na konsideruan të gjithë gjysmë të vdekur, tani ne kemi fatin në duart tona – vazhdoi me krenari trajneri i kuqezinjve, i cili më pas shpjegoi – unë u kërkova djemve të luanin më mirë se kundërshtarët e tyre sepse nëse luan më mirë ke më shumë shanse të fitores dhe ne ia arritëm”. Lojë e mirë por jo vetëm: “Ne jemi bërë një ekip i fortë nga pikëpamja mendore. Asnjëherë nuk e harroj që unë drejtoj një ekip shumë të ri, por që është bërë e pjekur dhe solide dhe tani ka vetëdije. Është hapi më shpërblyes për punën tonë ”.

Punë që në fakt nuk ka mbaruar akoma, pavarësisht euforisë në dhomat e zhveshjes kuqezi: “Për sa kohë nuk kalon vijën e finishit, nuk mund të hiqësh dorë nga asgjë. Ne kemi bërë aq shumë sa duhet të rezistojmë edhe një javë. Skuadra e meriton dhe klubi gjithashtu, në situatën që kemi përjetuar klubi ka qenë fantastik, nga pronarët tek zona teknike. Milanello është një ishull i lumtur. Ne jemi duke ndërtuar diçka që mund të na japë fryte të menjëhershme dhe që do të na japë shumë gjëra për të ardhmen. Ne kemi punuar për një vit e gjysmë dhe kjo dallohet, por ne mund të festojmë vetëm kur tja kemi dalë”.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

To Top