Bota

Japonia pezullon 1,6 milion doza Moderna për shkak të frikës së kontaminimit

Japonia ka pezulluar përdorimin e rreth 1.63 milion dozave të vaksinës Moderna për shkak të kontaminimit.

Ministria japoneze e Shëndetësisë tha se “materiale të huaja” u gjetën në disa doza të një grupi prej afërsisht 560,000 shishkash, njofton BBC.

Takeda Pharmaceutical, e cila shet dhe shpërndan vaksinën në Japoni, tha se Moderna kishte vendosur tre grumbuj në pezullim “për një kujdes të madh”.

Kompania tha se një çështje me një vend të kontraktuar për prodhimin në Spanjë ishte shkaku i mundshëm, por nuk e shtjelloi.

“Deri më sot, asnjë çështje sigurie ose efikasiteti nuk është identifikuar,” tha Moderna, duke shtuar se do të punonte me rregullatorët dhe Takeda për të hetuar çështjen më tej.

Nuk ka detaje se çfarë janë “objektet e huaja”, por Takeda e përshkroi atë si grimcë, pas së cilës tha se kreu një ekzaminim urgjent.

Raportet e infektimit erdhën gjithashtu nga shtatë qendra të tjera vaksinimi, sipas gazetës Japan Times, me 39 shishe – ose 390 doza – të zbuluara se ishin prekur.

Ministria e Shëndetësisë ka publikuar numrat e serisë në mënyrë që njerëzit që kishin marrë vaksinën  para pezullimit të mund të kontrollonin nëse ata kishin bërë një vaksinë potencialisht të kontaminuar, shtoi Japan Times.

Japonia po përballet me një rritje të rasteve të Covid, me tetë prefektura të tjera të vendosura nën një gjendje të jashtëzakonshme të Mërkurën.

Vendi tashmë ka miratuar vaksinat Pfizer dhe AstraZeneca për përdorim – ai filloi të përdorte Moderna vetëm në maj.

Pak më shumë se 40% e japonezëve janë plotësisht të vaksinuar dhe rreth 50% kanë marrë një dozë.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

To Top