Bota

Izrael – Gaza: Raketat godasin Izraelin pas vrasjes së militantëve

Militantët e Hamasit kanë lëshuar dhjetëra raketa drejt Izraelit pasi sulmet ajrore izraelite vranë komandantë të lartë dhe rrëzuan një tjetër bllok kullash në Gaza.

Përshkallëzimi, i cili filloi të hënën, ka shkaktuar dhunë në rrugë në Izrael midis hebrenjve dhe arabëve izraelitë.

Në dy incidente, një burrë hebre në Akër u sulmua nga burra arabë dhe një turmë hebreje nxori një palestinez nga makina e tij dhe e rrahu atë në Bat Yam.

Të paktën 67 njerëz në Gaza dhe shtatë njerëz në Izrael janë vrarë.

Luftimet shpërthyen të hënën pas javësh të rritjes së tensionit izraelito-palestinez në Jeruzalemin Lindor, i cili kulmoi me përplasjet në një vend të shenjtë të nderuar nga myslimanët dhe hebrenjtë.

Më shumë se 374 njerëz u arrestuan dhe 36 oficerë u plagosën pas përplasjeve në qytetet izraelite, tha policia izraelite.

Kryeministri Benjamin Netanyahu, duke folur natën vonë të mërkurën, tha se ai planifikoi të dërgojë forca ushtarake për të ndihmuar policinë të mbajë rendin në qytetet e shkatërruara nga dhuna.

Z. Netanyahu tha se sulmet në ditët e fundit arritën në “anarki”.

“Asgjë nuk mund të justifikojë një turmë arabe që sulmon hebrenjtë dhe asgjë nuk mund të justifikojë një turmë hebre që sulmon arabët”, tha ai në një deklaratë me video, siç raportohet nga Times of Israel.

Militantët palestinezë kanë qëlluar me raketa në Izrael që nga e hëna në mbrëmje dhe Izraeli është përgjigjur duke goditur objektiva në territor.

Të enjten në mëngjes, IDF tha se rreth 1,500 raketa ishin qëlluar nga Gaza për në qytetet izraelite që nga koha që luftimet u përshkallëzuan në fillim të kësaj jave.

Ministria e Shëndetit e drejtuar nga Hamasi në Gaza thotë se më shumë se 400 njerëz janë plagosur atje që nga fillimi i konfliktit, përveç 67 të cilëve kanë vdekur.

Z. Netanyahu tha se qeveria do të përdorte të gjitha forcat e saj për të mbrojtur Izraelin nga armiqtë nga jashtë dhe trazirat nga brenda.

Por Autoriteti Palestinez dënoi “agresionin ushtarak” të Izraelit në Twitter, duke thënë se ishte “traumatizuar një popullsi tashmë në vështirësi të dy milionë banorëve”.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

To Top