Bota

Italia mund të ketë regjistruar temperaturën më të nxehtë në Evropë

Ishulli italian i Sicilisë mund të ketë regjistruar temperaturën më të nxehtë të regjistruar ndonjëherë në Evropë: 48,8 gradë Celcius.

Autoritetet rajonale raportuan leximin, i cili duhej të verifikohet nga Organizata Botërore Meteorologjike (ËMO), pranë Sirakuzës

Sipas ËMO, rekordi aktual zyrtar në Evropë është 48 gradë Celcius, i regjistruar në Athinë, Greqi, në 1977.

Vala e fundit e nxehtësisë në Itali po shkaktohet nga një anticiklon – me nofkën Lucifer – që lëviz nga Afrika. Lucifer “dritë-sjellës” është një emër latin për planetin Venus, si ylli i mëngjesit në epokën e lashtë romake, dhe është përdorur shpesh për figurat mitologjike dhe fetare i lidhur me planetin.

Anticiklonet janë zona me presion të lartë atmosferik ku ajri mbytet.

“Lucifer” parashikohet të shkojë në veri në kontinentin e Italisë, duke rritur më tej temperaturat në qytetet përfshirë kryeqytetin, Romën.

Ministria e Shëndetësisë në Itali ka lëshuar sinjalizime “të kuqe” për nxehtësinë ekstreme në disa rajone dhe numri i qyteteve që përballen me rrezikun më të lartë për shëndetin pritet të rritet nga tetë në 15 të premten.

Vala e të nxehtit mesdhetar, e cila ka parë që disa vende të regjistrojnë temperaturat e tyre më të larta në dekada, ka çuar në përhapjen e zjarreve në të gjithë Italinë jugore, me Siçilinë, Kalabrinë dhe Puliën, rajonet më të goditura.

Zjarrfikësit italianë të mërkurën thanë se ata ishin përfshirë në më shumë se 300 operacione në Siçili dhe Kalabri gjatë një periudhe 12-orëshe, duke luftuar gjatë gjithë natës për të kontrolluar flakët duke djegur mijëra hektarë tokë.

Më vete, zjarret e egra po vazhdojnë në të gjithë Greqinë, të nxitur nga erërat e forta dhe bimësia e tharë. Ekipet e huaja po ndihmojnë në luftimin e flakëve në atë që Kryeministri Kyriakos Mitsotakis e ka përshkruar si një “verë makthi”.

Ndryshimi i klimës rrit rrezikun e motit të nxehtë dhe të thatë që ka të ngjarë të nxisë zjarret.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

To Top