Bota

Italia, e lirë të vendosë për ligjin e LGBT, i thotë Kryeministri – Vatikanit

Romë – Kryeministri italian Mario Draghi e ka kundërshtuar Vatikanin pasi ai lëshoi ​​një protestë diplomatike të paparë mbi një projektligj mbi të drejtat e homoseksualëve dhe të tjera.

I ashtuquajturi projekt-ligj i Zan, do të ndëshkonte diskriminimin dhe nxitjen e dhunës ndaj komunitetit LGBT, grave dhe personave me aftësi të kufizuara.

Vatikani argumenton se ligji do të frenonte liritë fetare të siguruara në një traktat.

Por z. Draghi, një katolik praktikues, tha se parlamenti ishte i lirë të diskutonte çdo çështje dhe Italia ishte një shtet laik.

Duke folur në Senatin Italian, Kryeministri këmbënguli se ekzistonin masa mbrojtëse për të mbrojtur detyrimet ndërkombëtare të Italisë, një referencë për traktatin e vitit 1929 me Selinë e Shenjtë që e bëri Qytetin e Vatikanit një vend sovran dhe rregullon marrëdhëniet e tij me Italinë.

Projekt-ligji i Zan, i emërtuar sipas aktivistit dhe politikanit të LGBT, Alessandro Zan, u miratua nga dhoma e ulët e parlamentit në nëntor dhe tani duhet të kalojë në Senat.

Kjo do të shtonte mbrojtje ligjore për gratë dhe njerëzit që janë LGBT ose me aftësi të kufizuara. Ata që shpallen fajtorë për krime të urrejtjes ose diskriminim ndaj këtyre grupeve mund të përballen me deri në katër vjet burg.

Z. Draghi i tha Senatit se qeveria nuk do të hynte në asnjë diskutim rreth ligjit të propozuar. “Kjo është një kohë e parlamentit, nuk është koha e qeverisë,” tha ai, duke shtuar se “parlamenti ishte i lirë për të debatuar”.

Më 17 qershor, Vatikani dërgoi në mënyrë jozyrtare një letër ambasadorit të Italisë, duke protestuar kundër ligjit të propozuar.

Zëdhënësi i Vatikanit Matteo Bruni i tha agjencisë së lajmeve AFP se ligji ishte “një akt i pashembullt në historinë e marrëdhënieve” midis Italisë dhe Vatikanit.

Matteo Salvini, udhëheqësi i Lidhjes së Veriut të ekstremit të djathtë, tha se partia e tij ishte në përputhje me qëndrimin e Kishës.

Alessandro Zan, i cili po sponsorizon projekt-ligjin, tha “nuk mund të ketë ndërhyrje të huaj në privilegjet e një parlamenti sovran”.

Që nga zgjedhja e tij në 2013, Papa Françesku ka adoptuar një qëndrim më liberal ndaj homoseksualitetit.

Në një dokumentar vitin e kaluar, ai tha se çiftet e të njëjtit seks duhet të lejohen të kenë “bashkime civile”. Por Papa Françesku më parë ka përsëritur qëndrimin e Kishës se homoseksualiteti është një mëkat. Në vitin 2018, ai gjithashtu tha se ishte “i shqetësuar” për homoseksualitetin ndër klerikë, duke e quajtur atë “një çështje serioze”.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

To Top