Uncategorized

I ndërtuar 3 mijë vjet më parë në Epokën e Faraonëve, zbulohet “qyteti i artë i humbur” i Egjiptit (Foto)

Arkeologët kanë zbuluar mbetjet e një qyteti të lashtë që daton 3000 vjet më parë, të cilin ata e përshkruajnë si “më i madhi” i gjetur ndonjëherë në Egjipt.

 Egjiptologu i njohur Zahi Hawass njoftoi zbulimin e “qytetit të artë të humbur” të vendosur pranë Luxor, shtëpia e Luginës legjendare të Mbretërve.

Në një deklaratë, ekipi i gërmimit tha se qyteti “humbi nën rërë dhe datonte në mbretërimin e Amenhotep III dhe vazhdoi të përdorej nga Tutankhamun dhe Ay.”

E2

Betsy Bryan, profesor i artit dhe arkeologjisë egjiptiane në Universitetin Johns Hopkins, e përshkroi gjetjen si “zbulimi i dytë më i rëndësishëm arkeologjik që nga varri i Tutankhamun” gati një shekull më parë.

Gërmimet filluan në shtator 2020 midis tempujve të Ramses III dhe Amenhotep III pranë Luxor, rreth 500 kilometra (300 milje) në jug të Kajros. Brenda javësh, ekipi zbuloi formacione me tulla baltë që shkonin në të gjitha drejtimet.

E1

Pas shtatë muajsh gërmimesh, disa lagje janë zbuluar, përfshirë një furrë buke të mbushur me qeramikë magazinimi, si dhe zona administrative dhe rezidenciale.

“Epoka e artë e faraonëve”

Artikujt e bizhuterive janë zbuluar gjithashtu, së bashku me enët e qeramikës me ngjyrë, amuletat e brumbujve të karabit dhe tullat e baltës që mbajnë vulat e Amenhotep III.

Faraon
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

To Top