Bota

I hoqi oksigjenin 77 vjeçarit grek, ja si u zbulua se pas krimit qëndronte shqiptari

Një nga lajmet kryesore ditën e djeshme në mediat greke ishte vdekja e një të moshuari 77-vjeç në një nga spitalet COVID, të cilit i hoqi tubin e oksigjenit një pacient shqiptar, pasi ishte shqetësuar nga zhurma.

Një gjurmë gishtash në ventilator që i përkisnin 60-vjeçarit shqiptar, zbuloi atë që kishte ndodhur para mesnatës dy ditë më parë në kabinën 235 të Kryqit të Kuq, në shtetin fqinj.

Sipas mediave greke pacienti shqiptar me një histori të çrregullimit bipolar u shqetësua nga zhurma e bërë nga frymarrja e viktimës.

Sipas policisë greke shqiptari të mërkurën në mbrëmje u ngrit nga shtrati dhe shkoi në shtratin e 77 vjeçarit që ishte i intubuar dhe me lëvizje të shpejta hoqi ventilatorin nga priza.

Sidoqoftë makina vazhdoi të punonte me baterinë e saj rezervë.

Në gjendje tërbimi dhe duke parë ventilatorin që punote sërish ai i hoqi tubin nga goja e plakut.

 Në mënyrë që askush të mos e kuptonte, ai u shtri në shtratin e tij dhe kur ra alarmi i pajisjes dhe infermierët vërsulën në vend, ai bëri sikur po flinte.

Për gjysmë ore ai pa mjekët që përpiqeshin ta rikthenin viktimën e tij, pa thënë gjënë më të vogël. 

Hetimi policor zbuloi se shqiptari ishte dhe më parë i skeduar nga policia greke dy herë. 

Në vitin 2006 kur u akuzua për pjesëmarrje në një luftë me bashkatdhetarët e tij dhe në vitin 2019 për një rast të cenimit të dinjitetit seksual të një të mituri.

Protothema.gr zbuloi raportin e Policisë Greke për historinë e tmerrshme të Kryqit të Kuq në dhomën 235, përmes së cilës shpaloset e gjithë kronika e çështjes dhe që thotë:

“Rreth orës 23:00 të datës 7.4.21, në repartin 235 , të klinikës patologjike të Spitalit të Kryqit të Kuq, ku trajtoheshin pacientët me sëmundje të arterieve koronare: a) S.E. i lindur në 1944 i cili ishte intubuar dhe b) një shtetas shqiptar MS i lindur në 1961 i cili nuk ishte i intubuar.

 Alarmi i SE që nuk po merrte frymë bëri që mjekët të vraponin në dhomën e viktimës.

Në përpjekje për ta ringjallur atë, ata zbuluan se ventilatori ishte jashtë energjisë dhe ishte tërhequr. 

Njoftimi i Policisë:”Nën-Drejtoria e Sigurisë së Athinës, në kontekstin e hetimit të vdekjes së një pacienti të intubuar të pranuar në Spitalin” Kryqi i Kuq “, ngriti një çështje kundër një të huaji, i shtruar gjithashtu në të njëjtin repart, për krimin e vrasjes. 62-vjeçari u arrestua dhe po mbahet nën roje në Spital ”.

Policia po pret që ai të shërohet për të vazhduar me procesin.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

To Top