Bota

Greta Thunberg kritikon industrinë e modës në kopertinën e Vogue

Aktivistja klimaterike adoleshente Greta Thunberg është zbuluar si ylli i kopertinës së numrit të parë të Vogue të Skandinavisë.

 E xhiruar nga dyshja suedeze Alexandrov Klum, kopertina çuditëse tregon Thunberg të veshur me një pallto oversized ndërsa ishte ulur me një kalë Islandez të quajtur Gandalf në një pyll jashtë Stokholmit.

“Për këtë numër debutues, jam jashtëzakonisht krenare që shfaq Greta Thunberg në kopertinë,” tha kryeredaktorja e revistës, Martina Bonnier. “Jo vetëm që ajo është një figurë e vetme skandinave dhe forcë ndryshimi, ajo gjithashtu mishëron dashurinë për natyrën, ndjekjen e qëndrueshmërisë dhe paturpësinë e paepur që është në thelbin e vizionit tonë.”

Thunberg për herë të parë tërhoqi vëmendjen globale në 2018 kur ajo braktisi shkollën në moshën 15-vjeçare për të protestuar jashtë Parlamentit Suedez, duke kërkuar që qeveria të ulë emetimet e saj të karbonit. Ajo shpejt katalizoi një lëvizje të grevave klimatike të të rinjve, dhe tani, në moshën 18 -vjeçare, Thunberg është një nga aktivistët më të dukshëm mjedisorë në botë. Ajo është nominuar për Çmimin Nobel për Paqe tre vjet me radhë. Në një profil shoqërues në Vogue Scandinavia, Thunberg vuri në pah rolin e modës së shpejtë, prodhimin masiv të veshjeve të lira, në trend që mban çmime të ulëta përmes shfrytëzimit të punës dhe cilësisë së dobët, në përkeqësimin e krizës klimatike.

Ndërsa ndante kopertinën e Vogue në llogaritë e saj në mediat sociale, Thunberg gjithashtu u bëri thirrje industrisë për promovimin e një imazhi eko-të ndërgjegjshëm pa bërë ndryshime domethënëse me gjeste tokeniste dhe të paqarta në lidhje me qëndrueshmërinë.

“Shumë bëjnë të duket sikur industria e modës ka filluar të marrë përgjegjësi, duke shpenzuar shuma fantazie në fushata që e portretizojnë veten si” të qëndrueshme “,” etike “,” jeshile “,” neutrale ndaj klimës “ose” të drejtë “,” shkroi ajo në Twitter “Por le të jemi të qartë: Kjo nuk është pothuajse asgjë tjetër përveç larjes së gjelbër të pastër.”

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

To Top