Bota

Greqia përfundon shtrirjen e 40 km mur kufitar, për të penguar refugjatët e pritshëm afganë

Athinë – Greqia njoftoi të premten se kishte përfunduar një gardh 40 km në kufirin e saj me Turqinë dhe kishte një sistem vendosu një sistem të ri vëzhgimi për të ndaluar kërkuesit e mundshëm të azilit që të përpiqeshin të vinin në Evropë pas marrjes së Afganistanit nga talebanët.

Ngjarjet në Afganistan kanë nxitur frikën në Bashkimin Evropian për një përsëritje të krizës së refugjatëve si në 2015, kur gati një milion njerëz që ikën nga lufta dhe ndryshimet në Lindjen e Mesme dhe më gjërë dhe hynë në Greqi nga Turqia, para se të udhëtonin drejt veriut për në shtete më të pasura.

Greqia ishte në vijën e parë të asaj krize dhe ka thënë se forcat e saj kufitare janë në gatishmëri për të siguruar që ajo të mos bëhet përsëri porta e Evropës.

Kriza në Afganistan krijoi “mundësi për flukset e emigrantëve”, tha Ministri i Mbrojtjes së Qytetarëve Michalis Chrisochoidis pasi vizitoi rajonin e Evros të premten me Ministrin e Mbrojtjes dhe kreun e Forcave të Armatosura.

“Ne nuk mund të presim, në mënyrë pasive, për ndikimin e mundshëm,” u tha Chrisochoidis gazetarëve. “Kufijtë tanë do të mbeten të sigurt dhe të pacenueshëm.”

Chrisochoidis tha se shtrirja e gardhit ekzistues prej 12.5 kilometrash ishte përfunduar ditët e fundit, si dhe një sistem elektronik i automatizuar i monitorimit elektronik.

Ardhjet e emigrantëve në Greqi, nga toka ose nga deti, në të vërtetë janë ngadalësuar pas një rrjedhjeje që nga viti 2016, kur BE -ja ra dakord në një marrëveshje me Turqinë për të frenuar flukset e të ardhurve në këmbim të mbështetjes financiare.

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis dhe Presidenti turk Tajip Erdogan diskutuan për Afganistanin në telefon të premten, me Erdoganin që tha se Afganistani dhe Irani – një drejtim kryesor për afganët në Turqi – se duhej të mbështetej ose një valë e re të migrimit ishte “e pashmangshme”, një deklaratë nga zyra e tij tha.

Greqia dhe Turqia, aleatët e NATO -s dhe rivalët historikë, kanë qenë para kohe në mosmarrëveshje për çështjen e emigrantëve dhe pretendimet territoriale konkurruese në Mesdheun lindor.

Greqia ka forcuar politikën e saj të migrimit muajt e fundit duke rrethuar kampet e saj të emigrantëve dhe dhe ndërtuar dy objekte për ta në ishujt Samos dhe Lesvos, afër Turqisë.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

To Top