Bota

Greqi: Policia gjen pikturat e Picasso dhe Mondrian të vjedhura nga muzeu i Athinës në 2012

Pothuajse nëntë vjet pasi u vodhën në një grabitjeje thuajse të përsosur nga Galeria Kombëtare e Athinës, “Koka e një gruaje” e Pablo Picasso dhe “Murri me erë” i Piet Mondrian janë gjetur.

Athinë – Policia greke njoftoi se ka gjetur dy piktura nga mjeshtrat e shekullit 20, Pablo Picasso dhe Piet Mondrian, gati një dekadë pas vjedhjes së tyre nga galeria më e madhe shtetërore e artit në Athinë.

Të dy punimet u gjetën në qytetin lindor të Atikanit, Keratea, të fshehura brenda shtëpisë së një greku, i cili po monitorohej nga policia. Një deklaratë të hënën vonë tha se të dy punimet ishin në duart e policisë, por nuk u dha asnjë detaj mbi gjendjen e tyre dhe nëse ishte bërë ndonjë arrestim.

Pikturat u hoqën nga kornizat e tyre gjatë një grabitjeje të organizuar mirë, brenda natës në Galerinë Kombëtare të Arteve më 9 janar 2012. Vjedhësit kishin marrë gjithashtu një vizatim me stilolaps dhe bojë të një skene fetare nga piktori italian i shekullit XVI Guglielmo Caccia. Ata kishin kapur edhe një vepër të katërt, gjithashtu nga Mondrian, por e braktisën kur po arratiseshin.

Policia tha në atë kohë se grabitja u krye për rreth shtatë minuta.

Picasso i vjedhur ishte një bust kubist i një femre të cilin piktori spanjoll ia kishte dhuruar Greqisë në 1949 me një dedikim “në nderim të popullit grek” për rezistencën e tyre ndaj forcave okupuese gjermane naziste gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Hajdutët gjithashtu morën një pikturë përfaqësuese në vaj të vitin 1905 të një mulliri me erë buzë lumit të Mondrian, piktorit hollandez i cili u bë i famshëm për veprat e tij lineare abstrakte të mëvonshme.

Të dy pikturat tani janë në duart e policisë.

Grabitja e veprave të artit në vitin 2012 e kishte hutuar policinë. Të dy hajdutët kishin hyrë në galeri në orët e para përmes një dere të hapur të ballkonit, pasi kishin larguar rojet e sigurisë nga pikturat duke vendosur alarme në disa vende në të gjithë muzeun. Pamjet e sigurisë tregonin se si burrat hoqën me shpejtësi pikturat nga kornizat e tyre.

Image
Image

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

To Top