Bota

Greqi, 300 mijë euro shpërblim për zbulimin e grabitësve që mbytën nënën pranë foshnjes

Autoritetet greke ndërmorën hapin e rrallë për të ofruar një shpërblim në para për informacionin që çon në arrestim për një dhunim “barbar” në shtëpi në periferi të Athinës, në të cilin hajdutët mbytën një nënë të re pranë foshnjës së saj 11 muajshe të martën.

Ministri për rendin publik, Michalis Chrisochoidis, e përshkroi vrasjen si “veçanërisht të urryer”, dhe qeveria njoftoi një shpërblim prej 300,000 euro (365,000 $).

Televizioni shtetëror ERT tha se viktima 20-vjeçare ishte duke fjetur me burrin dhe foshnjën e saj kur tre burra hynë në shtëpinë e tyre në Glyka Nera para agimit, pasi vranë qenin e familjes. Ajo ishte e lidhur dhe e mbytur, ndërsa burri i saj 32-vjeçar, një pilot i aviacionit civil, ishte gjithashtu i lidhur dhe i rrahur.

“Rrallë ndeshet me një barbaritet të tillë në Greqi, në shoqërinë greke, madje edhe midis kriminelëve,” tha Chrisochoidis, duke shtuar se dy skuadra detektivësh ishin ngritur për të trajtuar hetimin.

Policia tha se viktima ishte një shtetase britanike e martuar me një grek, por  nuk identifikoi asnjë.

Vjedhësit u larguan duke marrë me vete para dhe bizhuteri.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

To Top