Bota

Gjermani: Tragjedi kombëtare me dhjetëra të vdekur dhe mbi 1300 të zhdukur

Gjermania po përjeton një katastrofë të patregueshme, një tragjedi kombëtare.

 Dhjetëra njerëz kanë humbur jetën dhe madje edhe më shumë janë zhdukur për shkak të shirave të dendur në jugperëndim të vendit. 

Ata janë më intensivët e 100 viteve të fundit. 

Në veçanti, në Këln dhe Hagen , u regjistruan imazhe të katastrofës biblike.

Të paktën 1,300 njerëz janë zhdukur pas përmbytjeve në rajonin Bad Neuenar-Arvailer të Rheinland-Pfalzit , ndërsa 67 njerëz kanë vdekur për shkak të motit të keq.

Image

Një zëdhënës i autoriteteve lokale është shprehur se numri të vdekurve është dhe më i lartë nga ato që janë raportuar. 

 Rrugët janë përmbytur, duke shkaktuar bllokim të makinave dhe njerëzve.

 Të paktën 200,000 njerëz kanë mbetur pa energji elektrike, pasi shumë stacione u mbyllën për arsye sigurie. 

Qindra mijëra janë gjithashtu të detyruar të largohen nga shtëpitë e tyre.

Disa zona janë ende të pamundura për t’u arritur nga zjarrfikësit për shkak të nivelit të ujit, ndërsa në të tjera ekipet e shpëtimit po luftojnë në mënyrë mbinjerëzore për të liruar civilët. 

Image

Ushtria dhe helikopterët janë të përfshirë në operacionet e shpëtimit. 

Aty ku evakuimi nuk u gjykua i nevojshëm, autoritetet u bënë thirrje banorëve të qëndrojnë në shtëpitë e tyre ose “të lëvizin lart nëse është e nevojshme”.

Transporti hekurudhor dhe rrugor në zonë është ndërprerë, ashtu si edhe lundrimi në Rhine, i cili është një rrugë kryesore tregtare.

 Nga Universiteti Johns Hopkins, ku iu dha një doktoraturë nderi, Kancelarja Gjermane theksoi rëndësinë e transformimit të ekonomisë ndërkombëtare drejt neutralitetit të klimës.

Image

Presidenti federal Steinmeier gjithashtu ishte i tronditur , duke shprehur “ngushëllimet e tij për viktimat dhe familjet e tyre.

 Kryeministri i Nordrhein-Westfalen dhe kandidati kristian demokrat (CDU) Kancelari Armin Lasset nxituan në zonë dhe u zotuan të sigurojnë ndihmë financiare për viktimat.

Kancelari Social Demokrat Malou Dreier i quajti përmbytjet një katastrofë.

 Përfaqësuesi parlamentar i të Gjelbërve në parlamentin federal, Catherine Goering Eckard, ia atribuoi katastrofën ndryshimit të klimës . 

Përveç Ndryshimit të Klimës , megjithatë, ndërtimi anarkik është gjithashtu përgjegjës .

 Sikur situata dramatike të mos mjaftonte, kaosi që u shkaktua çoi në plaçkitjen e dyqaneve dhe shtëpive. 

Autoritetet paralajmëruan publikun pas disa ankesave.

Megjithëse Gjermania u godit më shumë, Belgjika, Hollanda dhe disa pjesë të Francës gjithashtu po përballen me probleme. 

Në Belgjikën Lindore  njerëzit u larguan nga shtëpitë e tyre dhe prona u shkatërrua. 

Holanda, Franca dhe Zvicra janë gjithashtu në gatishmëri. 

Autoritetet në Zyrih ende besojnë se dëmet serioze do të shmangen, por edhe atje niveli i liqenit po rritet me shpejtësi.

 Nëntë zona të Francës janë vënë në gatishmëri portokalli dhe autoritetet u bëjnë thirrje banorëve që të jenë shumë të kujdesshëm. 

Presidentja e Komisionit Ursula von der Leyen gjithashtu shprehu mbështetjen e saj për njerëzit e prekur nga katastrofat.

More than 60 people have died and dozens have been reported missing as severe flash flooding in Belgium and Germany turned streams and streets into raging torrents. https://t.co/Go0HgPeIAe pic.twitter.com/uSfvS1Agxs— ABC News (@ABC) July 15, 2021

VIDEO: Heavy damage after fatal floods in Germany.

Massive flooding in western Germany has left dozens of people dead and caused significant damage pic.twitter.com/D7JVPbZUPm— AFP News Agency (@AFP) July 16, 2021

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

To Top