Bota

Gjermani/ Rrezikohet të çahet diga, Merkel: Situatë e tmerrshme

Kancelarja Angela Merkel ka parë nga afër këtë të diel një fshat të shkatërruar totalisht nga përmbytjet e mëdha të kësaj jave, të cilat u kanë marrë jetën deri tani 188 personave në Gjermani dhe në Belgjikë, ndërsa dëmet janë kolosale.

Një ditë më parë, ministri gjerman i Financave, Olaf Scholz, tha se do të propozojë një paketë të menjëhershme ndihme që në mbledhjen e kabinetit ditën e mërkurë. Ai theksoi se do të nevojiten më shumë se 300 milionë euro për rimëkëmbjen nga përmbytjet.

Gjatë vizitës së saj, Merkel e ka përshkruar situatën si të tmerrshme. ‘Mund të them se nuk kam fjalë që mund të përshkruaj atë që ka ndodhur. Ngushëllues është fakti se si njerëzit janë solidarizuar me njëri-tjetrin duke u ardhur në ndihmë në këto ditë të vështira’, tha Merkel.

Ndërkohë, shqetësuese mbetet situata e një dige të një rezervuari në Gjermaninë perëndimore, e cila rrezikon të shembet pas prurjeve tejet të mëdha. Autoritetet në Rhine-Sieg, në jug të Këlnit, thanë se situata në digën Steinbachtal është tejet kritike dhe për këtë arsye është ndërmarrë një operacion evakuimi për 4500 persona. Diga u ndërtua në vitin 1930 dhe është rinovuar 2 herë, në vitin 1940 dhe midis viteve 1988-1990.

Papa Françesku, në daljen e parë publike këtë të diel pas operacionit, ja kushtoi lutjen situatës së rëndë në Europë dhe viktimave të shkaktuar nga përmbytjet.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

To Top