Bota

Gjermani, 30 persona të zhdukur nën shtëpitë e shkatërruara nga përmbytjet e mëdha

Tridhjetë persona janë zhdukur pas shembjes së gjashtë shtëpive pasi shiu i madh shkaktoi përmbytje të mëdha në Gjermaninë perëndimore, sipas një raporti të medias lokale.

Banesat u shembën natën e kaluar në shtetin gjerman të Rhineland-Palatinate, tha transmetuesi SËR.

Dy zjarrfikës u mbytën dhe ushtria u vendos për të ndihmuar banorët e bllokuar të mërkurën.

Rreth 25 shtëpi të tjera rrezikojnë të shemben në rrethin e Schuld bei Adenau në rajonin kodrinor Eiffel, shtoi ai.

Burimet e përshkruan situatën në rrethin rural të Eifelkreis Bitburg-Prum si “jashtëzakonisht të rrezikshme”.

Një zëdhënës i distriktit  tha SËR se një familje me pesë veta ishte bllokuar në një pronë të rrethuar plotësisht nga uji.

Shpëtuesit nuk janë në gjendje të arrijnë në këto vende me barka.

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

To Top