Uncategorized

Gjashtë gjërat që duhet të bësh çdo ditë për të pasur jetë të shëndetshme

Për të pasur një jetë të shëndetshme është shumë më e lehtë nga sa duket, mjafton të kesh më shumë përqendrim në disa gjëra të vogla, por shumë të rëndësishme.

Nga një seancë relaksuese yoga deri tek ushqimi i zgjedhur me kujdes, kjo listë do të të ndihmojë shumë për të rigjetur energjinë e ditës.

1.Ha fruta në vend të sheqerit

Nëse ke dëshirë për të ngrënë diçka të ëmbël në mëngjes, frutat e freskëta janë zgjidhja më e mirë. Mollë, banane, boronica të japin sheqer mjaftueshëm, me shumë fibra dhe lëndë ushqyese.

2.Bëj gjumë të mjaftueshëm

Nëse bën gjumë të mjaftueshëm – 8 orë të plota – mund të të ndihmojë për të siguruar energjinë që të duhet gjatë gjithë ditës për punën fizike dhe mendore.

3.Ha rregullisht

Mbajtja e një orari të rregullt mund të të ndihmojë të planifikosh, të përgatitësh dhe të mbash një dietë të rregullt e të shëndetshme. Duke filluar me ngrënien e mëngjesit, çdo ditë, mund të të ndihmojë të kesh një ditë të shëndetshme pa e ndier lodhjen.

4.Ha ushqime me vlera të larta ushqimore

Përveç ngrënies së rregullt të mëngjesit çdo ditë, është e këshillueshme që ushqimet e zgjedhura për mëngjes të jenë të pasura me lëndë ushqimore. Perimet, arra dhe kosi janë një zgjidhje shumë e mirë për mëngjes sepse janë të pasura me proteina.

5.Bëj yoga

Një mënyrë mjaft e mirë për të qetësuar mendjen është edhe yoga. Fokusimi në frymëmarrje dhe lehtësimi i mendimeve të ndihmon për të pasur një ditë më të qetë.

6.Pi ujë

Ndonjëherë organet tona kanë probleme me dehidratimin dhe urinë. Të jesh i hidratuar gjatë gjithë ditës të ndihmon për të parandaluar lodhjen, por edhe për të ndihmuar trupin nga toksinat.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

To Top