Bota

Gjakderdhje e pafund: Më shumë se 220 të vdekur në ciklin e ri të dhunës

Përpjekjet diplomatike ndërkombëtare po intensifikohen sot për të ndaluar bombardimet e ushtrisë izraelite në Rripin e Gazës dhe zjarrin me raketa nga grupet e armatosura palestineze kundër qyteteve izraelite, i cili vazhdon pas një jave të përgjakshme.

Të paktën 221 njerëz , shumica dërrmuese e palestinezëve, janë vrarë që kur një raund i ri dhune shpërtheu të hënën e kaluar midis shtetit hebre dhe organizatave palestineze në enklavën të kontrolluar nga Hamas . 

Këshilli i Sigurimit i OKB-së  pritet të takohen përsëri në një seancë me dyer të mbyllura sot, pasi Shtetet e Bashkuara vazhdon të refuzojë për të votuar në favor të një deklarate të përbashkët thirrje për t’i dhënë fund dhunës.

Suzy Eshkuntana, aged 6, woke up alone in Gaza’s largest hospital where she was rushed by rescuers from the rubble of her home, which was wrecked by a pre-dawn Israeli strike that killed her mother and all four of her siblings https://t.co/uHhgJ6FixW pic.twitter.com/GfGqbYZD7N— Reuters (@Reuters) May 17, 2021

Presidenti i SHBA Joe Biden , i cili është akuzuar nga shumë në partinë e tij se nuk është aq i rreptë sa duhej të ishte me Izraelin, dje bëri thirrje për një “armëpushim” në një bisedë të re telefonike me Kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu .

Por protagonistët vazhdojnë të jenë të shurdhër ndaj ankesave .

 “Linja” e qeverisë është të vazhdojë goditjet për terroristët”, tha kreu i qeverisë izraelite dje.

Pak pas mesnate, avionët luftarakë të Forcës Ajrore Izraelite qëlluan me raketa disa ndërtesa në Rripin e Gazës me  shpërthime të përsëritura. 

US blocks — for the third time in a week — the adoption of a joint UN statement calling for a halt to Israeli-Palestinian violencehttps://t.co/q328py4859

📸 The father of a 12-year-old girl killed in an Israeli airstrike holds her body at al-Shifa hospital pic.twitter.com/gHp07D12QN— AFP News Agency (@AFP) May 18, 2021

“Ne nuk mund të bëjmë asgjë përveçse të qëndrojmë në shtëpi. Vdekja mund të vijë në çdo kohë,” tha banori i Gazës Ruba Abu al-Awf . “

Raketat izraelite kanë hapur kratere në rrugë dhe gjithashtu kanë shkaktuar dëme të mëdha në rrjetin e energjisë, duke zhytur Rripin e Gazës në errësirë ​​pothuajse tërësisht.

 Rreth40,000 palestinezë janë zhvendosur dhe 2,500 kanë humbur shtëpitë e tyre për shkak të bombardimeve.

Lëvizja islamike Hamas ka kërcënuar të lëshojë më shumë raketa kundër Tel Aviv nëse  nuk “ndalet së shënjestruari civilë “. 

U.S. Secretary of State Antony Blinken said he has not seen any intelligence from Israel to justify the weekend airstrike that destroyed a high-rise in Gaza City https://t.co/KyGq1twuLS pic.twitter.com/MTwzZzQJTG— Forbes (@Forbes) May 18, 2021

 Ushtria izraelite thotë se po bombardon atë që ajo e quan “metro” të militantëve palestinezë, tunele nëntokësore që thotë se lejojnë krahun ushtarak të Hamasit të lëvizë municione dhe armë, si dhe shtëpitë e zyrtarëve të Hamasit, të cilat thotë se përdoren gjithashtu. për të ruajtur armët “.

Që nga fillimi i luftimeve më 10 maj, 212 palestinezë janë vrarë në Rripin e Gazës , duke përfshirë të paktën 61 fëmijë dhe 1,400 të tjerë janë plagosur, sipas Ministrisë së Shëndetësisë të Gazës.

 Nga pala izraelite, 10 persona janë vrarë, duke përfshirë një fëmijë , dhe 294 të tjerë janë plagosur nga raketa.

Në një front tjetër, raketa të tjera u qëlluan nga Libani i Jugut në Izraelin verior, por ranë jashtë territorit izraelit, tha ushtria, duke shtuar se ajo hapi zjarr në shenjë hakmarrjeje për “pikën nga e cila u qëlluan”.

Në Bregun Perëndimor, një territor palestinez i okupuar nga Izraeli që nga viti 1967, Presidenti i Autoritetit Palestinez Mahmoud Abbas i bëri thirrje të dërguarit të SHBA Hadid Amr të “ndërhyjë” në Uashington. 

Zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë Jen Psaki mbrojti dje një qasje diplomatike “diskrete” por “intensive” të SHBA për këtë çështje.

Presidenti i Francës, Emanuel Macron dhe ai Egjiptian, Abdel Fattah al-Sisi, po punojnë për të ndërmjetësuar një armëpushim dhe janë duke shpresuar në mbështetjen e Jordanisë. 

Teorikisht, një tjetër kanal kontakti mbetet i hapur, përmes Kombeve të Bashkuara, me kontributin e Katarit dhe Egjiptit.

Një debat mbi konfliktin, më vdekjeprurësi që nga vera e 2014, pritet të zhvillohet në Bruksel gjatë një Këshilli Emergjent të Punëve të Jashtme që pritet të zhvillohet – dixhitalisht – gjatë ditës.

Konflikti i ri shpërtheu në 10 maj , kur zjarri i parë me raketa u qëllua nga Hamas kundër qyteteve të Izraelit jugor si një shenjë e “solidaritetit” ku më shumë se 700 palestinezë u plagosën në incidentet që ndodhën në fund të javës së kaluar.

Luftimet janë përhapur në Bregun Perëndimor, ku përplasjet midis ushtrisë izraelite dhe palestinezëve kanë vrarë 20 vetë brenda një jave, sipas raportit të fundit të palës palestineze.

Fatah bëri thirrje për një “ditë tërbimi” dhe deklaroi një grevë të përgjithshme sot, duke bërë thirrje për mobilizime në qytete kryesisht arabe.

Israeli air strikes have destroyed a key medical facility in #Gaza, the Rimal clinic, taking out one of the only Covid-19 testing and vaccination centres in the area. pic.twitter.com/XHmuPy5Xqr— Middle East Eye (@MiddleEastEye) May 17, 2021

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

To Top