Uncategorized

George Clooney po ndihmon njerëzit e prekur nga përmbytjet në Itali

Zona përreth Liqenit Como në Itali u prek kohët e fundit nga shira të dendur për shkak të shirave të dendur, dhe George Clooney vendosi të ndihmojë banorët e qytetit ku ai vetë zotëron një shtëpi familjare.

Shirat e dendur shkaktuan përmbytje dhe rrëshqitje të dheut rreth Liqenit Como të martën javën e kaluar, dhe fituesi i famshëm i Oskarit u pa duke vizituar zonat e shkatërruara të nesërmen me gruan e tij Amal Clooney dhe dy vajzat e tyre. shkruan People.

Në një deklaratë për mediat italiane, Clooney tha se situata ishte shumë më e keqe nga sa mendonte dhe se do të duheshin miliona dollarë për rindërtimin:

“Ky është një qytet i fortë, jam i sigurt se do të jetë edhe më mirë pas rinovimit sesa më parë.”

Në një deklaratë për “UK Times”, kryebashkiaku i Gruas, Roberto Pozi, konfirmoi pretendimet e aktorit për dëme të mëdha materiale.

Megjithatë, ai tha se nuk po e humb optimizmin.

“Clooney erdhi në qytet një ditë pas përmbytjes, pastaj ai vizitoi të gjitha zonat e prekura. Ai është tronditur dhe dëshiron të ndihmojë.

“Ne po mbledhim para për rindërtimin e qytetit, unë mendoj se ai do t’i përdorë lidhjet e tij në mënyrë që ne të mbledhim sa më shpejt shumën e nevojshme dhe të ndihmojmë të gjithë ata që kanë humbur shtëpitë e tyre,” tha Pozi.

Pozi përfundoi deklaratën, se ai pret një reagim dhe ndihmë financiare nga autoritetet në mënyrë që të riparojë dëmet e shkaktuara nga reshjet disa ditore sa më shpejt të jetë e mundur.

Image
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

To Top