Sport

Futbollisti shqiptar nënshkruan kontratën afatgjatë me Chelsea, tifozët e bluve të dashuruar pas Brojës

Futbollisti shqiptar Armando Broja ka nënshkruar një kontratë të re afatgjatë në Chelsea Football Club që e angazhon atë në Stamford Bridge deri të paktën verën e vitit 2026.

Sulmuesi i ri, i cili do të mbushë 20 vjeç në shtator, kaloi sezonin e kaluar në huazim në Eredivisie me Vitesse Arnhem, ku bëri 34 paraqitje. 

11 golat e tij ndihmuan ekipin Hollandez në një përfundim të vendit të katërt dhe finalen e Kupës KNVB, në të cilën ata u mundën nga Ajax, dhe siguruan që ai të mbaronte fushatën si një nga adoleshentët me rezultatin më të mirë në Evropë.

‘Para kësaj lëvizje të huazimit,  futbollisti shqiptar bëri debutimin e tij për të rriturit Chelsea në mars 2020, duke dalë nga pankina në një ndeshje të Premier League me Everton që provoi të ishte veprimi ynë i fundit para pezullimit të futbollit për shkak të Covid-19’ shkruan faqja zyrtare e klubit.

Në skenën ndërkombëtare, Broja ka përfaqësuar Shqipërinë që nga grupmosha nën 16 vjeç dhe bëri debutimin e tij për të rrituturit tre ditë para ditëlindjes së tij të 19-të shtatorin e kaluar, në një lojë të Ligës së Kombeve kundër Lituanisë. 

Ai që atëherë ka mbledhur gjashtë ndeshje për ekipin kombëtar.

Atmosfera rreth Broja është shumë pozitive, jo vetëm drejtuesit e klubit besojë tek ai por dhe tifozët e bluve.

Është e pabesueshme se si reaguan ata pas rinovimit të kontratës që klubi i ofrojë 19-vjeçarit, të gjithë tifozët pa përjashtim shkruan me fjalë të ëmbla, të gjithë kërkonin që klubi ti besonte Brojës dhe të hiqnin dorë nga ideja për të transferuar në Londër një tjetër sulmues./chelseafc.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

To Top