Sport

FOTO/ Tifozët e Italisë në ekstazë pasi Anglia mundet në finalen e Wembley

Ka pasur skena gëzimi në të gjithë Italinë pasi ekipi i tyre i futbollit mposhti Anglinë 3-2 në penallti në finalen e Euro 2020 në Londër, shkruan sot BBC.

Në një zonë tifozësh në Romë, mijëra tifozë filluan të kërcejnë me gëzim të çiltë, duke bërtitur dhe përqafuar njëri-tjetrin.

Fitorja në stadiumin Wembley i solli Italisë titullin e parë evropian që nga viti 1968.

Anglia mbetet pa një trofe të madh që nga viti 1966, kur mundi Gjermaninë Perëndimore në finalen e Kupës së Botës 4-2.

Tifozët e çmendur nga gëzimi të Italisë filluan festimet nëpër rrugë në të gjithë vendin menjëherë pas gjuajtjes së penalltive.

“Unë jam shumë i lumtur! Ne jemi kampionë të Europianit, unë do të festoj gjithë natën, unë do të festoj gjithë natën!” – i tha Beatrice Mattioli në Romë i tha agjencisë së lajmeve Reuters.

“Është e pabesueshme, është e pabesueshme, nuk mund të ndiheni më mirë se kjo, është e mahnitshme, ne fituam finalen!” tha Stefano Gucci, një tjetër tifoz plot  eufori në kryeqytetin italian.

Image
Image
Image
Image
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

To Top