Bota

Foto/Tërbimi i zjarreve që po djegin Turqinë, Greqinë dhe Italinë, evakuime masive nga resortet dhe fshatrat

Zjarret janë të zakonshme në Turqinë jugore gjatë verës së nxehtë, por ekspertët kanë thënë se këtë vit janë shumë më të mëdhenj se zakonisht, njofton SkyNews.

Zjarret e egra po vazhdojnë të tërbohen në Turqi, Greqi dhe Itali, me fshatra dhe plazhe të tëra duke u evakuuar. Zonat bregdetare janë ndër më të prekurat, me zjarret që ndizen për të pestën ditë në disa nga qytetet turistike mesdhetare të Turqisë.

Banorët dhe turistët u shpëtuan me anije të vogla gjatë fundjavës, pasi rojet bregdetare dhe anijet e marinës prisnin më tej në det në rast se do të ishte i nevojshëm një evakuim në shkallë më të madhe.

Allyson, i cili jeton në vendpushimin Mesdhetar të Marmaris për 15 vjet, tha për zjarret: “Diçka është ndryshe sepse nuk e kam parë këtë më parë.

“Ne kishim zjarre të vegjël më parë, por kurrë nuk e kam parë këtë shkatërrim.

“Dhe nuk është vetëm këtu – është kudo.”

Ka më shumë se 120 zjarre vetëm në Turqi, me tetë persona të konfirmuar të vdekur dhe 27 të tjerë po trajtohen në spital.

Autoritetet po hetojnë zjarrvënie të mundshme, por shkencëtarët fajësojnë ndryshimet klimatike, me temperatura pesë ose gjashtë gradë më të larta se mesatarja për këtë kohë të vitit.

Vala e nxehtësisë aktuale po ushqehet nga ajri i nxehtë nga Afrika veriore dhe qyteti bregdetar jugor i Antalisë arriti 42C (107F) gjatë fundjavës dhe temperaturat pritet të arrijnë 47C (116F) këtë javë.

Helikopterët janë duke u përdorur për të luftuar flakët në disa zona që janë të paarritshme nga toka, por në shumë vende edhe shuarja e zjarrit nga ajri ishte e pamundur deri të dielën në mbrëmje.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

To Top