Bota

Fitoret e njëpasnjeshme, Italia ringjall egon

NGA HANNAH ROBERTS

E gjithë Italia shpërtheu në eufori pasi ekipi kombëtar i futbollit për meshkuj mposhti Anglinë me penallti duke u bërë kështu kampion të Evropës në futboll.

Por në këtë komb të fiksuar pas futbollit, fitorja ishte më shumë sesa sporti.

Për shumë italian kjo ndeshje pasqyroi një rritje më të madhe të besimit kombëtar.

Ky triumf ishte i fundit në një seri zhvillimesh , disa të parëndësishme, disa më serioze që kanë ngritur në mënyrë dramatike disponimin kombëtar këtë vit, pas një viti të tmerrshëm 2020 të mbizotëruar nga pandemia.

Në frontin politik emërimi në shkurt i Kryeminsitrit Mario Draghi, ish shefi i Bankës Qendrore Evropiane i kredituar për kursimet e euros, solli një rritje të menjëhershme të besueshmërisë kombëtare.

Pas vitesh me probleme fiskale, Italia fitoi miratimin e butë nga Komisioni Evropian për planin e saj të rimëkëmbjes ekonomike post-pandemike, i cili duket se do të jetë ndryshe qevertitë e tjera të BE-së.

Kjo do të zhbllokojë miliarda fonde nga BE.

Në arenën sportive, italianët të dielën festuan jo vetëm fitoren e Euro 2020 por gjithashtu edhe një finalist për meshkuj në Wimbledon. 

Matteo Berrettini mund të ketë humbur ndaj Novak Djokoviç të fuqishëm, por vetëm arritja në finale ishte shumë për të – dhe ai madje arriti t’i jepte serbit një frikë duke fituar setin e parë.

Ka pasur sukses edhe në muzikë- banda italiane Måneskin fitoi garën e këngës Eurovision në maj.

Ekonomikisht, gjërat gjithashtu po shikojnë lart.

 Prania e Draghi në krye të qeverisë ka ndihmuar në uljen e kostove të huamarrjes italiane dhe PBB parashikohet të rritet 4 përqind këtë vit.

Ndërsa Italia u bë vendi i parë evropian që u godit rëndë nga pandemia, komunitetet fillimisht u bashkuan rreth një mesazhi shprese, ‘Andrà Tutto Bene’ , ose Çdo gjë do të shkojë mirë. 

Fotografitë me parullë të vizatuara nga fëmijët, me një ylber, u postuan në lagje. 

Në atë kohë banorët e mbyllur këndonin dhe luanin muzikë nga dritaret e tyre në orën 6 të çdo nate.

Por ndërsa trupat u grumbulluan në morgje, dhe ekonomia hyri në rënie të lirë, këndimi u ndal dhe vetëm fëmijët ende besonin se gjithçka do të ishte mirë.

Një vit më pas, triumfi i Azzurrit në Wembley mbingarkoi një ndjesi midis italianëve për kthimin e normalitetit dhe për të qenë në gjendje të shijonin jetën edhe një herë.

Për disa njerëz të moshuar, finalet e Euro 2020 shënoi herën e parë që ata dolën pas një izolimit të gjatë. 

Për italianët më të rinj, turneu përkoi me përfundimin e një orar ndalimi në 10 të mbrëmjes.

Simone Piacentini, student u shpreh teksa ndiqte të dielën ndeshjen:

 “Ne kishim nevojë për këtë fitore, kjo i jep një start të mirë jetës përsëri”.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

To Top