Bota

Fëmijët afganë të Rezistencës Panjshir, me armë kundër talebanëve

Fëmijët afganë mbajnë pushkë dhe një flamur të Frontit Kombëtar të Rezistencës Panjshir, përgjatë një rruge në rrethin Dara të provincës Panjshir.

Që kur talebanët morën kontrollin e Afganistanit mijëra njerëz janë nisur drejt rajonit Panjshir për të gjetur siguri dhe për t’u bashkuar me këtë lëvizje rezistence.

Image

Ish-forcat e qeverisë afgane që formojnë një lëvizje të rezistencës në një luginë të fortifikuar po përgatiten për “konflikt afatgjatë”, por gjithashtu po kërkojnë të negociojnë me talebanët, tha zëdhënësi i tyre për AFP në një intervistë.

Që kur talebanët morën kontrollin e vendit pas një sulmi rrufe në kryeqytetin Kabul, mijëra njerëz kanë marrë rrugën për në Panjshir për t’u bashkuar në luftë dhe për të gjetur një strehë të sigurt për të vazhduar jetën e tyre, tha Ali Maisam Nazary.

Atje, Ahmad Massoud, djali i komandantit legjendar Muxhahidin Ahmad Shah Massoud, i cili u vra nga Al-Kaeda dy ditë para sulmeve të 11 shtatorit 2001, ka mbledhur një forcë luftarake prej rreth 9,000 njerëzve, shtoi Nazary.

Fotografitë e marra nga AFP gjatë stërvitjeve stërvitore tregojnë dhjetëra rekrutë që kryejnë rutinat e fitnesit, dhe një grusht humve të blinduar që ngasin nëpër luginën në verilindje të Kabulit.

Image

Qëllimi kryesor i Frontit të Rezistencës Kombëtare është të shmangë gjakderdhjen e mëtejshme në Afganistan dhe të bëjë presion për një sistem të ri qeverisës.

Por Nazary tha se grupi është gjithashtu i përgatitur për konflikt, dhe nëse talebanët nuk negociojnë ata do të përballen me rezistencë në të gjithë vendin.

“Kushtet për një marrëveshje paqeje me talebanët është decentralizimi – një sistem që siguron drejtësi sociale, barazi, të drejta dhe liri për të gjithë,” tha Nazary, kreu i marrëdhënieve me jashtë i NRF, duke shtuar se nëse talebanët nuk pajtohen atje të jetë “konflikt afatgjatë”.

Bisedimet midis udhëheqësve lokalë nga veriu i Afganistanit dhe autoriteteve në Pakistan po zhvilloheshin deri pak ditë më parë, shtoi ai.

Ndërsa talebanët kontrollojnë shumicën dërrmuese të Afganistanit, Nazary theksoi me optimizëm raportet se milicitë lokale në disa rrethe tashmë kanë filluar t’i rezistojnë sundimit të tyre të ashpër dhe kanë krijuar lidhje me NRF e Massoud.

Image

– Zonë e sigurtë –

Krahas forcave luftarake të Massoud, Panjshir tani pret më shumë se 1.000 njerëz të shpërngulur nga e gjithë Afganistani, të cilët janë derdhur në luginë duke kërkuar strehë, tha Nazary.

“Ne po shohim që Panjshir të bëhet një zonë e sigurt për të gjitha ato grupe që ndihen të kërcënuara në provincat e tjera.”

Ai shtoi se krahina ka parë një fluks intelektualësh, aktivistësh të grave dhe të drejtave të njeriut dhe politikanë “të cilët ndihen të kërcënuar nga talebanët”.

Massoud bëri thirrje për armë nga Shtetet e Bashkuara në një artikull të botuar në Washington Post të enjten. Nazary i tha AFP se ata gjithashtu kërkojnë ndihmë humanitare për të ushqyer dhe për t’u kujdesur për të sapoardhurit.

Massoud është i vendosur të qëndrojë pranë njerëzve të luginës dhe të veshë mantelin e babait të tij, shtoi Nazary, duke theksuar se Afganistanit i duhet një sistem i federatës i qeverisjes për të mbyllur ciklin e tij të pafund të luftës.

Image
Image
Image
Image
Image
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

To Top