Kronikë

Euro në këmbim të licencës për farmacist, arrestohet 31-vjeçarja nga Kavaja, si i mashtronte qytetarët nëpërmjet adresave false në “Instagram” (EMRI)

Suela Kapidani nga Kavaja është arrestuar pasi ka mashtruar disa qytetarë duke u premtuar se do i ndihmonte për të nxjerrë lincencë për farmacist.

31-vjeçarja kishte hapur disa adresa false në Instagram me emra të punonjësve të shtetit për t’u kamufluar.

Rezultoi se në total ajo nëpërmjet mashtrimit kishte arritur të merrte 16 mijë euro nga kjo veprimtari teksa në celular i janë gjetur edhe biseda me persona të tjerë.

Në momentin e arrestimit, 31-vjeçarja ishte duke marrë shumë e 10 mijë eurove, por iu sekuestrua bashkë me 1 kompjuter, 2 aparate telefonike dhe 50 mijë lekë bashkëm e 61 fatura tatimore shitjeje.

NJOFTIMI NGA POLICIA

Arrestimi, në momentin e marrjes së shumës 10.000 euro, nga disa qytetarë që i kishte mashtruar.

Sekuestrohen para dhe prova të tjera materiale që shërbejnë për dokumentin e veprimtarisë së kundërligjshme të 31-vjeçares.

Sektori për Hetimin e Krimeve Kompjuterike në Departamentin e Policisë Kriminale, në bashkëpunim më Drejtorinë e Operacioneve Speciale, pas një hetimi disa javor, mbi bazën e provave të grumbulluara, organizoi dhe finalizoi operacionin policor të koduar “Premtimi i rremë”, në kuadër të të cilit u bë ndalimi i shtetases S. K., 31 vjeçe, banuese në Kavajë.

Në bazë të hetimeve të kryera, u bë e mundur që kjo shtetase të kapej në flagrancë nga Policia, në rrugën “Josif Budo”, në Kavajë, duke marrë shumën prej 10.000 euro, pasi kishte mashtruar disa shtetas, nëpërmjet komunikimeve në rrjetin social instagram, me adresa false të krijuara me emra të punonjësve të një institucionit shtetëror, me pretendimin për t’i ndihmuar në nxjerrjen e licencës për ushtrimin e profesionit të farmacistit.

Nga hetimet e kryera rezultoi se kjo shtetase, nëpërmjet mashtrimit dhe veprimeve të saj, ka arritur të përfitojë në total 16.000 euro.

Gjithashtu, nga këqyrja e telefonit të saj janë gjetur edhe shumë biseda të tjera me persona të ndryshëm, me të cilët komunikonte me qëllim mashtrimin për përfitim të paligjshëm të parave.

Në cilësinë e provës materiale u sekuestruan 1 kompjuter, 2 aparate telefonike, 10.000 euro, 50.000 lekë të rinj dhe 61 fatura tatimore shitjeje.

Specialistët e Sektorit për Hetimin e Krimeve Kompjuterike në Departamentin e Policisë Kriminale, në bashkëpunim me Prokurorinë, po vijojnë hetimet për identifikimin e personave të tjerë që mund të jenë dëmtuar nga ky aktivitet.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

To Top