Kronikë

EMRAT/ Kultivonin bimë narkotike, arrestohen tre persona, procedohet kryeplaku në Mirditë

Tre persona kanë rënë në prangat  policisë së Mirditës dhe një tjetër është proceduar në gjendje të lirë në akuzën e kultivimit të lëndëve narkotike.

Policia bën me dije se këta shtetas në fshatin Lurth, Mirditë, janë konstatuar në tentativë për të kultivuar bimë narkotike.

Të arrestuarit për vepren penale “Kultivimi i bimëve narkotike ” janë shtetasit Flamur, Viktor dhe Klisard Picaku( kushërinj) si dhe është proçeduar në gjendje të lirë për vepren penale “Shpërdorimi i detyrës ” shtetasi Nikoll Picaku, kryetar fshatit

Njoftimi i plotë i policisë:

Vijojnë kontrollet për parandalimin, evidentimin dhe goditjen e tentativës për kultivim të bimëve narkotike.

Arrestohen në flagrancë 3 shtetas, procedohet në gjendje të lirë 1 tjetër.

Strukturat e Drejtorisë Vendore të Policisë Lezhë, në zbatim të planit të masave për kontrollin e territorit me qëllim parandalimin e kultivimit të kanabisit, kanë vijuar kontrollet në sipërfaqe të pyllëzuara, banesa të braktisura nga pronarët, ish-reparte ushtarake dhe në ato banesa për të cilat disponohet informacion policor se mund të ketë tendencë për kultivim të bimëve narkotike.

Si rezultat i kontrolleve, në fshatin Lurth, Mirditë, janë konstatuar në tentativë për të kultivuar bimë narkotike dhe janë vënë në pranga shtetasit F. P., V. P. dhe K. P., si dhe ka filluar procedimi në gjendje të lirë, për shpërdorim detyre, ndaj kryetarit të fshatit, shtetasit N. P., banues në Lurth, Mirditë.

Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Lezhë, për veprime të mëtejshme, për veprat penale “Kultivimi i bimëve narkotike” dhe “Shpërdorimi i detyrës”.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

To Top