Kronikë

Elezoviç u vra me plumb në kokë, trupi u hodh në Bunë/ Dyshohet se….

Kur trupi i pajetë i një burri u gjet në “Shën Gjergj” shumë pranë  kufirit më Shqipërinë, pak para orës  10:00 të së martës, hetuesit nuk kishin asnjë dilemë se ishte kolegu i tyre, ish-shefi i Policisë së Ulqinit, Rudolf Elezoviç.

Ai ishte në kërkim që nga 27 maji, kur gruaja e tij e raportoi të zhdukur. Pas përfundimit të autopsisë, në kokën e të ndjerit u gjet një plumb i vetëm, por që ka qenë vdekjeprurës për të. Rezultatet e para  të hetimit mohojnë të gjitha raportet e mëparshme të mediave, duke filluar nga fakti që  ai u largua nga Mali i Zi në mënyrë të paligjshme, te fakti që shkoi në Amerikë për të gjetur strehim te një grup kriminal, anëtarët e të cilit besohet  ta kenë ndihmuar.

Gjithashtu, u tha se ai mund të jetë  vetëvrarë, por ai nuk kishte armë më vete. Bashkëshortja deklaroi në Polici se 54-vjeçari nuk kishte marrë asgjë ditën e largimit përveç telefonit celular. Në vendin e ngjarjes sipas mediave malazeze, nuk u gjet asnjë armë zjarri dhe dyshohet se Elezoviç mund të jetë vrarë në një vend tjetër dhe  mund të jetë hedhur pranë lumit Buna për të fshehur kështu gjurmët.

Vrasja sipas burimeve jo zyrtare nga Prokuroria malazeze cituar nga mediat vendase, dyshohet se ka ndodhur të paktën 11 ditë më parë, ndërsa Elezoviç u zhduk më datë 27 maj, duke i deklaruar të shoqes se do të udhëtonte deri në Shkodër dhe do  të rikthehej shumë shpejt, rrugëtim që do ta bënte përmes kufirit ujor. Trupi i pajetë është identifikuar edhe nga vëllai  i viktimës.

Zhdukja e Elezoviç u raportua nga gruaja e tij Marina më 27 maj. Viktima ka qenë në krye të Policisë së Ulqinit për gjashtë vjet deri në  vitin 2014, kur u zëvendësua nga Sead Ðozoviæ. Më parë, ai gjithashtu ka punuar për  disa vjet në pozicione menaxheriale në Departamentin e  Sigurisë së Ulqinit dhe më  vonë, mbajti poste të rëndësishme në Sektorin e Policisë  Kufitare dhe vitet e fundit si shef i antidrogës. Një burrë nga Ulqini, i cili u arrestua në fillim të shkurtit me 23 persona të tjerë në operacionin policor “Zamka”, u la i lirë pasi ra dakord për bashkëpunim me Prokurorinë, duke iu dhënë statusi i dëshmitarit. Një nga  bashkëbiseduesit e listës pretendon se gjatë dëshmisë së tij  disa orësh në Prokurorinë Speciale të Shtetit(SDT), ai paraqiti disa informacione komprometuese në lidhje me personat që nuk u arrestuan në  aksionin e shkurtit dhe që ishin ose janë aktualisht në pozita të larta në Drejtorinë e Policisë. “Vijesti” nuk ka asnjë  informacion nëse këto dy raste janë të lidhura me njëra- tjetrën.

Askush nga autoritetet nuk u ishte përgjigjur pyetjeve të “Vijesti” më parë nëse  dëshmitari fliste për lidhjet e tij të mundshme me Elezoviç. Ndërkohë, që zhdukja e tij ndodhi 4 ditë para se të merrej  në pyetje nga prokurorja speciale pikërisht për këto asione. Më 10 shkurt të këtij viti,  Policia arrestoi 24 persona, të cilët akuzohen si organizatorë dhe anëtarë të një organizate  kriminale, të cilët kontrabanduan sasi të mëdha marijuanë nga Shqipëria, përmes  territorit të Malit të Zi, në ven- det e rajonit dhe më tej drejt  Bashkimit Evropian. Në hetimin e deritanishëm, duke prerë rrugët e kontrabandës të përdorura nga anëtarët e këtij grupi kriminal, u gjet dhe u  sekuestrua gjysmë ton marijuanë në 11 sekuestro individuale. I njëjti grup akuzohet për  kontrabandë me dy tonë e gjysmë marijuanë”, tha në atë kohë Policia malazeze.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

To Top