Lajme

Ekspertja e Greqisë: Varianti Delta ngre shqetësime rreth valës së katërt të Covid

Athinë – Varianti Delta i koronavirusit po ngre shqetësime në lidhje me mundësinë e një vale të katërt të pandemisë në Greqi, tha kryetarja e Komitetit Kombëtar të Vaksinimit, Maria Theodoridou.

Gjatë një konference shtypi për zhvillimet me virusin, ajo tha se nëse ka një valë të katërt, do të sjellë më pak shtrime në spital dhe vdekje dhe do të prekë “vetëm qytetarët e pavaksinuar”.

Varianti, i identifikuar për herë të parë në Indi, është më ngjitësi ndër të tjerë, duke tejkaluar variante të tjera në Britani dhe duke u përhapur shpejt në SHBA, Portugali, Gjermani, Francë dhe Spanjë.

Theodoridou tha se vaksina Pfizer / BioNTech ofron mbrojtje prej 86 përqind dhe AstraZeneca 66 përqind.

Deri të martën, Greqia kishte vaksinuar plotësisht 31 përqind të qytetarëve të saj (më shumë se 3 milionë), ndërsa 43 përqind kanë marrë të paktën një dozë të vaksinës Covid (më shumë se 4,550,000 qytetarë).

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

To Top