Bota

COVID-19/ Të rejat më të fundit nga bota

Një azhurnim i shkurtër i zhvillimeve në 24 orët e fundit përsa i përket pandemisë COVID-19.

1.  SH.B.A. Joe Biden ka njoftuar një “muaj kombëtar të veprimit” për të vaksinuar 70% të amerikanëve.

2. Australi , mjekët në Melburn shprehen se u është dashur të largojnë pacientët sepse nuk kanë vaksina të mjaftueshme për të përmbushur kërkesën.

3.Kombet e Bashkuara janë shprehur se pandemia ka shtyrë më shumë se 100 milion punëtorë në varfëri.

4.Anulimi ose një shtyrje tjetër e Lojërave Olimpike të Tokios është përjashtuar nga kreu i komitetit organizues.

5.Qeveria franceze është shprehur se do të fillojë vaksinimin e adoleshentëve nga mosha 12 vjeç me vaksinën Pfizer BioNTech më 15 qershor.

6. Meksika raportoi 3,269 raste të reja të Covid-19 në vend dhe 306 më shumë vdekje, raporton Reuters. 

7. Rajonet spanjolle me një normë të ulët infeksioni Covid do të lejohen të rihapin jetën e natës para se të arrihet imuniteti i tufës, e cila pritet nga mesi i gushtit, tha ministri i shëndetësisë .

8. Provinca Kanadeze e Ontario do t’i mbajë shkollat ​​të mbyllura për mësim personal derisa të fillojë viti i ri shkollor në shtator.

9. Gjermania ka në plan të paguajë prodhuesve të vaksinave një tarifë rezervimi vjetor për të krijuar kapacitet rezervë prej rreth 600-700 milion doza në vit për ta ndihmuar atë të luftojë pandemitë e ardhshme, tha ministri i shëndetësisë .

10. Kolumbia ka filluar atë që qeveria e saj e quajti një hapje graduale të kufirit të saj me Venezuelën pas një mbyllje 14-mujore që synonte të frenonte përhapjen e koronavirusit .

11. Në Gjermani, Instituti Robert Koch ka konfirmuar se një valë e tretë e virusit është thyer .

12. Qeveritë e BE kanë rënë dakord të shtojnë Japoninë në listën e tyre të vogël të vendeve nga të cilat do të lejojnë udhëtime jo-thelbësore .

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

To Top