Bota

COVID-19/ Të rejat më të fundit nga bota

1. Eksperti i lartë amerikan i sëmundjeve infektive Anthony Fauci i ka bërë thirrje Kinës që të publikojë të dhënat mjekësore të punëtorëve në një laborator virologjie në Wuhan, pasi agjencitë e inteligjencës amerikane raportojnë se studiuesit ishin të sëmurë rëndë në 2019, një muaj para se të ishin rastet e para Covid-19 raportuar.

2. Një anëtar i bordit të Komitetit Olimpik Japonez (JOC) ka shpërthyer ndaj organizatorëve të Lojërave të Tokios për injorimin e shqetësimeve të publikut për mbajtjen e shfaqjes globale sportive mes një pandemie.

3. Japonia është e vendosur të dhurojë 1.24 milion doza të vaksinës AstraZeneca në Tajvan falas. Ministri i jashtëm, Toshimitsu Motegi, duke thënë se vendi i tij mban mend mirë bujarinë e Tajvanit pas tërmetit që tronditi Japoninë një dekadë më parë.

4. Shumica e njerëzve që hezitojnë të vaksinohen kundër Covid janë të shqetësuar për efektet anësore dhe nëse vaksinat janë testuar në mënyrë adekuate, ka treguar një sondazh në 15 vende .

5. Autoritetet shëndetësore malajziane kanë ngritur shqetësime në lidhje me një numër në rritje të vdekjeve nga koronavirusët dhe raste serioze që përfshijnë fëmijë, pasi një rritje e infeksioneve të përgjithshme e detyroi vendin e Azisë Juglindore në një bllokim të rreptë.

6. Një familje në Melbourn që vizitoi shtetin fqinj të Uellsit të Ri Jugor, është konfirmuar që kanë variantin Delta , variant mbizotërues i koronavirusit në Indi, thonë zyrtarët australian.

7. Malala Yousafzai thotë se ka frikë se kriza e koronavirusit do të bëjë që miliona vajza në të gjithë botën të humbasin arsimimin e tyre.

8. Porto Riko do të rihapë bare dhe klube për herë të parë që kur filloi pandemia pas një rënie të konsiderueshme të rasteve dhe vdekjeve të Covid-19

9. Deri në 30 njerëz do të jenë në gjendje të takohen në natyrë dhe aktivitete të mëdha në natyrë mund të rinisin në Uells nga e hëna .

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

To Top