Analizë

COVID-19/ Përmbledhje të ngjarjeve më të fundit

1. Britania do të dërgojë edhe 1000 ventilator të tjerë në Indi, njoftoi qeveria të dielën, duke rritur mbështetjen e saj ndërsa sistemi shëndetësor i Indisë lufton me rritjen e rasteve pozitive Covid-19.

2. Arabia Saudite do të hapë kufijtë tokësorë, detarë dhe ajrorë nga 17 maj, njofton ministri i brendshëm në Twitter.

3. Omani do të ndalojë lëvizjen e njerëzve dhe automjeteve nga ora 7 deri në 4 të mëngjesit nga 8 maj deri më 15 maj , tha agjencia shtetërore e lajmeve.

4. Afrika e Jugut do të marrë dorëzimin e parë të 4,5 milion vaksinave të saj koronavirus Pfizer ndërsa vendi fillon të rrisë përpjekjet e tij për vaksinimin e popullatës.

5. Qyteti anglez i Liverpoolit priti një festival muzikor për të provuar nëse ngjarje të rëndësishme përhapin Covid-19. Gati 5,000 njerëz hoqën maskat dhe hodhën rregullat e distancimit shoqëror në emër të shkencës dhe muzikës.

6. Një maksimum prej 1000 tifozësh do të lejohen në fushë në Roland Garros këtë vit, me kapacitet të kufizuar në 35%.

7. India regjistroi një numër rekord vdekjesh të dielën. Rastet e reja të koronavirusit ranë lehtë të dielën, por vdekjet për shkak të infeksionit u rritën me një rekord prej 3,689.

8. Nxënësve të shkollave të mesme në Angli do t’u ofrohen vaksinime Covid-19 nga shtatori sipas planeve që po zhvillohen nga NHS , sipas The Sunday Times. Ai raporton se dokumentet e “skenarit kryesor të planifikimit” të përpiluara nga zyrtarë të NHS përfshijnë ofertën e një doze të vetme të Pfizer vaksine për fëmijët e moshës 12 vjeç e lart kur do të fillojë viti i ri shkollor.

9. Një skemë e re e madhe pilot mund të shohë fundin e njerëzve në Angli që duhet të vetë-izolohen nëse kanë qenë në kontakt me dikë që ka Covid. 

10. Sekretari i Jashtëm Dominic Raab i ka bërë thirrje publikut britanik që të mbajë vendosmërinë e tij për “xhiron e fundit” të luftës kundër COVID-19 , duke thënë se na dueht vetëm “pak  kohë” derisa të hiqen të gjitha kufizimet ligjore.

11. Aktivistët bëjnë thirrje për veprim urgjent për të parandaluar mungesën e oksigjenit në vendet e goditura nga Covid . Ata paralajmërojnë se skenat në Indi të familjeve që kërkojnë me dëshpërim oksigjen për pacientët me sëmundje kritike Covid do të përsëriten në Bangladesh.

12.Për Etiopinë dhe për vendet e tjera në Afrikë po bëhet një përpjekje e rëndësishme ndërkombëtare për të siguruar që të gjitha vendet të kenë furnizime  me oksigjen.

13. Nga 8 dhjetori deri më 1 maj janë vaksinuar 41.730.517 njerëz , sipas të dhënave të NHS në Angli .

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

To Top