Bota

Britania heq sot masat anti-covid, paralajmërime dramatike

‘Dita e Lirisë’ apo një hap drejt të panjohurës?

Ditën e sotme Britania e Madhe do të heq pothuajse të gjitha masat anti-covid, të vendosura për të parandaluar përhapjen e pandemisë së COVID-19.

Mbretëria e Bashkuar zyrtarisht numëron 128.700 vdekje për shkak të COVID-19, numri i të infektuarëve po rritet me ritme të shpejta për shkak të variantit Delta .

Midis të infektuarëve është Minsitri i Shëndetësisë Sajid Javid i cili u detyrua të qëndrojë në izolim pasi u rezultoi pozitiv të shtunën, (17 korrik).

Kryeministri Boris Johnson dhe Ministri i Financave Richie Sunak, të cilët kishin qenë në kontakt me një person i cili ka rezultuar pozitiv  gjithashtu kanë hyrë në një periudhë izolimi ndërsa Britania heq maskën dhe të ashtuquajturën distancë shoqërore .

Pavarësisht nga vala e vazhdueshme e infeksioneve, Boris Johnson konfirmoi heqjen e pothuajse të gjitha kufizimeve nga sot, e hënë, “Dita e Lirisë”, duke preferuar të mbështetet te “përgjegjësia individuale” e të gjithëve.

Ai përmendi suksesin e fushatës së imunizimit – më shumë se dy të tretat e të rriturve në Mbretërinë e Bashkuar janë vaksinuar – gjë që “dobësoi” lidhjen midis rasteve, pranimet në spital dhe vdekjet, dhe lejoi sistemin shëndetësor publik të trajtojë situatën me lehtësi më të madhe .

Në një video që ai ngarkoi në Twitter ditën e djeshme, Boris Johnson u bëri thirrje bashkëqytetarëve të tij që të jenë të matur, duke theksuar rreziqet e  variantit Delta.

 “Të lutem kini kujdes”, paralajmëroi ai .

Nga sot vendet dhe stadiumet mund të jenë përsëri të hapura me kapacitet 100%, diskotekat mund të mirëpresin edhe një herë publikun, baret dhe pubet ofrojnë shërbimet e tyre për këdo që gjen një vend dhe nuk ka kufizime në tubimet publike.

Maska nuk është më e detyrueshme, por përdorimi i saj mbetet i rekomanduar në transport dhe në dyqane.

Skocia dhe Uellsi, të cilat gëzojnë autonomi në çështjet e shëndetit publik, mbajnë në fuqi detyrimin e qytetarëve për të mbajtur maska ​​brenda dhe në transportin publik.

Për opozitën zyrtare, qeveria po trajton situatën epidemiologjike në një mënyrë kaotike, mes një shpërthimi të rasteve për shkak të variantit shumë ngjitës Delta.

 Numri i infeksioneve madje mund të arrijë në 100,000 në ditë gjatë verës, paralajmëroi vetë Ministri i Shëndetësisë i Johnson.

Shkencëtarët me ndikim britanik dhe të huaj i kanë bërë thirrje qeverisë britanike të rishikojë vendimin e saj, i cili “rrezikon të minojë përpjekjet për të kontrolluar pandeminë jo vetëm në Mbretërinë e Bashkuar, por edhe në vendet e tjera”.

Edhe në fraksionin konservator të Boris Johnson, shumë nuk e fshehin shqetësimin e tyre. 

Ish-Ministri i Shëndetësisë Jeremy Hunt e përshkroi situatën si “shumë serioze” ndërsa pranimet në spital u shumëfishuan dhe se qeveria mund të duhet të ri-vendosë masa, siç ndodhi në Izrael ose Hollandë.

550 pacientë me COVID-19 janë duke u trajtuar aktualisht në Njësinë e Kujdesit Intensiv të Mbretërisë së Bashkuar (ICU). 

Ishte mbi 4,000 në kulmin e të ashtuquajturës valë e dytë në janar.

Përveç rasteve të konfirmuara, miliona njerëzve që kanë ardhur në kontakt me rastet u kërkohet të qëndrojnë në shtëpi për dhjetë ditë.

Për të parandaluar që shërbimet shëndetësore të përballen me një mungesë stafi, qeveria ka vendosur që në Angli, personeli plotësisht i vaksinuar do të jetë në gjendje të vijë në punë, ku ata do të testohen çdo ditë, pa pasur nevojë të qëndrojnë në izolim të rreptë në shtëpitë e tyre. 

Njerëzit të cilët janë vaksinuar plotësisht në Mbretërinë e Bashkuar, edhe nëse arrijnë nga vendet “portokalli” – përfshirë destinacionet turistike si Italia ose Spanja – nuk do të kërkohet më të karantinohen pas mbërritjes.

 Megjithatë, Franca përjashtohet nga varianti Beta, i cili shqetëson Londrën sepse është rezistent ndaj vaksinës AstraZeneca, e cila përdoret gjerësisht në Mbretërinë e Bashkuar.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

To Top