Bota

Biden synon t’i shtrijë vaksinat sa më shumë te të rriturit deri te fëmijët

Presidenti amerikan Joe Biden ka shpalosur planet për të vaksinuar 70% të të rriturve në SHBA deri në 4 korrik dhe për të vaksinuar edhe 12 – 15 vjeçarët sa më shpejt të jetë e mundur.

Synimi i ri i z. Biden është që të kapë  160 milionë të rritur të vaksinuar plotësisht nga Dita e Pavarësisë.

Synimi është mjaft i arritshëm duke qenë se 105 milionë persona kanë marrë një vaksinëpasur goditje Covid-19 dhe SHBA. po vaksinon gati një milion të rritur në ditë.

Por shkalla e vaksinimit është gjysma e asaj që ishte vetëm tre javë më parë.

Z. Biden tha se administrata e tij po punonte për të fituar mbi “dyshuesit” në lidhje me vaksinimin. Ai tha në Shtëpinë e Bardhë të hënën: “Në dy muaj le të festojmë pavarësinë si komb dhe pavarësinë tonë nga ky virus. Ne mund ta bëjmë këtë. Ne do ta bëjmë këtë.”

Presidenti amerikan më parë kishte vendosur qëllimin që jeta të “kthehej në normalitet” deri më 4 Korrik.

Izraeli – një udhëheqës botëror në normat e vaksinimit – pothuajse ka rihapur plotësisht ekonominë e tij dhe ka parë që numri i rasteve të reja të koronavirusit po bie thuajse zero, me pak më shumë se 60% të popullsisë që kanë marrë të paktën një dozë.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

To Top