Uncategorized

Barack Obama: Udhëheqësi planetar ‘i padukshëm’ feston 60 vjetorin si milioner

Festa për ditëlindjen e 60 -të të Barak Obamës do të kushtojë miliona dhe do të zhvillohet në rezidencën e ish -Presidentit amerikan, e cila gjithashtu vlen disa milionë dollarë. 

Sidoqoftë, festimi madhështor i 4 gushtit nuk është aq një shfaqje e pasurisë, sa një shfaqje e fuqisë. 

Fuqia politike, natyrisht, pasi Obama ka ripërcaktuar rolin e tij si “ish -president”. 

Pasi ia dorëzoi stafetën Donald Trump dhe u largua nga Shtëpia e Bardhë në vitin 2017, Obama nuk e kufizoi veten në statusin e një njeriu të famshëm botëror.

Presidenti aktual, Joe Biden, është një mik i ngushtë dhe akoma aleat më i ngushtë i Obamës, pasi ai ishte nënkryetar i tij për tetë vite.

 Në fakt, në një nga intervistat e tij të fundit, Obama deklaroi pa mëdyshje se “në thelb Joe po përfundon punën e lënë në mes” – që do të thotë se Biden po përfundon reformat që ishin në thelbin e politikës së Obamës, por zbatimi i tyre u ndërpre kur Trump mundi Hillary Clinton në duelin zgjedhor 2016.

Në të njëjtën intervistë me një reporter të New York Times, Obama argumentoi pse Biden, të paktën pjesërisht, është një zëdhënës i Shtëpisë së Bardhë.

 “Le të themi se dikush si Joe Biden ose kandidati demokrat, Hillary Clinton, më kishte pasuar menjëherë. Me papunësinë në 3%, të gjithë do të thoshin: “Oh, e ke parë? “Tani duket se politika e Obamës ishte e drejtë,” tha ai.

Kushtetuta amerikane nuk lejon një mandat të tretë për të njëjtin person. 

Obama përjashtohet automatikisht nga çdo skenar i rikthimit në detyrë nga zgjedhjet e tij të para, në 2008, deri në 2017.

Në Nëntor 2023, kur amerikanët do të thirren përsëri në votime, Obama do të jetë vetëm 62 vjeç.

“Nuk jam e interesuar për politikën”
 

Mundësia e vetme që ai mund të kthehet në Shtëpinë e Bardhë është përmes gruas së tij, Michelle.

 E cila në 2024, kur ai do të merrte detyrën pas një fitoreje të mundshme zgjedhore, do të jetë saktësisht 60 vjeç. 

Por që kjo të ndodhë, Michelle së pari duhet të bindet që të kandidojë për Presidente.

 Diçka që ajo nuk e dëshiron pasi shpesh herë është shprehur “nuk jam e interesuar në politikë”. 

Ndryshe nga burri i saj, i cili është aq i përkushtuar ndaj politikës saqë as që donte të linte presidencën. 

Ai është një nga të paktët presidentë amerikanë që nuk nxitoi të largohet nga Uashingtoni pas përfundimit të mandatit të tij. 

Barak zgjodhi të mbetet një qytetar i kryeqytetit zyrtar të Shteteve të Bashkuara, kështu që ai investoi 8 milion dollarë në blerjen e një shtëpie luksoze.

Festa e tij e 60 -vjetorit të ditëlindjes është një mundësi kryesore për Obamën që të kujtojë qytetarët amerikanë dhe botën përreth tij, se ai mbetet aktiv.

 Nuk mund të bëhen vlerësime për faturën totale, pasi nuk dihet se çfarë do të përfshihet në programin weggera. 

Aty do të shfaqen të famshëm të vijës së parë si George Clooney dhe Oprah Winfrey, por nuk dihet nëse në festën e tij do të jenë Joe Biden dhe gruan e tij Jill.

Në festën e organizuar nga Barack të ftuarit duhet të kenë vetëm një test COVID-19, të cilin mysafirët duhet ta bëjnë para se të nisen drejt ishullit Martha Vinyard, parajsës së elitës amerikane, në Shtetet e Bashkuara verilindore. 

Ishull të cilin çifti që nga viti 2019, janë bërë pronarë të një pallati, me pamje nga Atlantiku, e ndërtuar në një zonë bregdetare me një sipërfaqe të përgjithshme prej rreth 125 hektarësh.

Barack dhe Michelle Obama, pasi vizituan vendin si çift presidencial për disa vjet për një pushim të shkurtër, më në fund vendosën që ata ta blinin shtëpinë e pushimit për 11.75 milion dollarë.

Investimet mbresëlënëse të pasurive të paluajtshme nuk janë risi për administratën Obama.

 Mediat amerikane, madje edhe ato të specializuara në përpilimin e listave të bazuara në pasuri dhe sipas kategorisë së arritjeve, shmangin specifikimin e aseteve totale të Barak dhe Michel.

 Ata thonë se pasuria e tyre është “të paktën 70 milion dollarë”.

 Por kjo pasuri duhet të jetë shumë më e madhe, ndoshta dy herë më shumë. 

Barak ka të drejtë për një pension prej 200,000 dollarë si ish -president.

 Sidoqoftë, edhe gjatë presidencës së tij ai fitoi miliona dollarë nga shitjet e librave të tij autobiografik.

 Libri i tij i fundit, “Toka e Premtimit”, ose vëllimi i parë i kujtimeve të tij politike si një udhëheqës planetar, u shit 1, 7 milionë kopje në javën e parë pas publikimit të saj vetëm në nëntor 2020.

Parapagimi që ata morën nga shtëpia botuese ‘Penguin Books’ që do të shkruanin vetëm në vitin 2017 ishte 65 milionë dollarë.

Ndërsa për çdo paraqitje të tij në ngjarje, forume, etj Barak merr  200,000 deri në 400,000 dollarë. 

Dhe bashkëshortja e tij Michelle Obama gjithashtu merr kompensim të ngjashëm.

Netflix dhe Malia

Një pjesë shumë e madhe e “shpenzimeve të udhëtimit” të familjes Obama mbulohen nga fondet e qeverisë, gjë që lejon lëvizshmëri më të madhe, veçanërisht në aspektin e investimeve.

 Kohët e fundit u njoftua se Barak u bë aksionar në NBA Afrikë, liga më e famshme dhe më e njohur e basketbollit në botë zgjeron aktivitetet e saj në pjesë të ndryshme të botës, përveç SHBA.

Në të njëjtën kohë, Netflix arriti një marrëveshje shumëvjeçare me Obamën për të prodhuar filma dhe seriale.

 Shuma e shpërblimit të tyre nuk është bërë e ditur, megjithëse konsiderohet e sigurt se ka të bëjë me dhjetëra miliona.

Përfshirja e Obamës në industrinë e argëtimit përfshin vajzën e tyre më të madhe, 23-vjeçaren Malia Obama, e cila është një studente e diplomuar në Harvard ku ajo studioi drejtësi.

 Malia ka treguar interes të madh për showbiz -in dhe supozohet të jetë bashkuar me ekipin e skenaristëve të një prodhimi të ri për platformën Amazon Prime. 

Ajo më parë kishte shijuar xhirimet në prapaskenë si nxënëse në një shfaqje televizive të HBO. 

Në të njëjtën kohë, për sa i përket jetës së saj personale, Malia ka një lidhje me një student të Harvardit, të quajtur Rory Farquarson. 

Ai është djali i një familjeje të pasur britanike dhe lojtar i ragbit i cili, ndër të tjera, i bëri përshtypje administratës Obama me sasinë e ushqimit që ha dhe shpeshtësinë e vakteve që i duhen.

Bileta për festën

Me një makinë publicitare dhe të prodhimit të parave, cikli i biznesit Obama mund të krahasohet, veçanërisht pas presidencës. 

Sigurisht, mënyra se si Barak dhe Michelle merren me famën e tyre është krejtësisht e ndryshme. 

Ata kombinojnë magjepsjen e fuqisë absolute me një profil të qetë, njerëzor dhe miqësor, në të cilën familja luan një rol kryesor.

Sidoqoftë, asgjë nuk jepet falas.

 Edhe festa e ditëlindjes së 4 gushtit për 60-vjeçarin e Barak mund të ketë fitim. 

Në një ngjarje të ngjashme në Çikago ku festoi ditëlindjen e tij të 50 -të, Barak i dha të drejtën të merrte pjesë në festën e tij në këmbim të një bilete: ai u kërkoi kandidatëve të kontribuonin në fushatën e tij, në funksion të mandatit të tij të dytë.

 Në atë kohë, në vitin 2011, donacionet prej disa milionë dollarësh u mblodhën në këtë mënyrë, pasi ftesa VIP për një çift arriti deri në 35,800 dollarë.

 Festa u organizua nga yje të tillë si Jay-Z dhe Stevie Wonder, aktorët Tom Hanks dhe Chris Rock, si dhe Charles Barkley dhe Grand Hill.

Shumë detaje janë fshehur për versionin e këtij viti të festës së përvjetorit.

 Sidoqoftë, e vetmja gjë që është e sigurt është se, nëse ka të ardhura, ato do t’i dhurohen bamirësive përmes Fondacionit Obama. 

Në fund të fundit, Barak ka treguar vazhdimisht se ai është mbi paratë. 

Në vitin 2009, për shembull, kur iu dha Çmimi Nobel për Paqen, ai dhuroi të gjithë çmimin në para prej 1.4 milion dollarë për bamirësi të ndryshme.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

To Top