Bota

Amazon po blen studion e Hollivudit MGM

Gjigandi amerikan i dyqaneve të internetit Amazon është duke blerë studion e filmit dhe televizionit të Hollivudit MGM, e cila bëri filma për James Bond dhe hite të tjera.

Amazon do të paguajë 8.45 miliardë dollarë për MGM, kështu që do të jetë blerja e dytë më e madhe pas blerjes së rrjetit të supermarketeve “Hall Foods” për gati 14 miliardë dollarë në 2017.

Kjo është blerja më e fundit në industrinë e medias, e cila synon të forcojë shërbimet e transmetimit në konkurrencë me Netflix dhe Disney Plus. Më 17 maj, A&T dhe Discovery njoftuan se do të bashkonin kompanitë e tyre mediatike dhe kështu do të formonin një grup të fortë që përfshin HGTV, CNN, Rrjetin e Ushqimit dhe HBO.

Amazon nuk tregon se sa njerëz e shikojnë shërbimin e saj Prime video, por ai ka mundësi për më shumë se 200 milion sepse ata janë anëtarë të anëtarësisë në Amazon Prime, përmes së cilës ata marrin dërgesa më të shpejta dhe përfitime të tjera.

Përveç Prime Video, Amazon gjithashtu ka një shërbim transmetimi falas të quajtur IMDbTv, ku Amazon bën para duke drejtuar reklama gjatë filmave dhe serialeve.

Blerja e studios MGM i jep Amazon akses në filma shtesë, seriale dhe personazhe të famshëm, të tilla si Rocky, Robocop dhe Pink Panther. Amazon do të marrë gjithashtu kanalin kabllor Epix në pronësi të MGM.

I njohur për logon e tij me luanin Metro-Goldwyn Meyer është një nga studiot më të vjetra të Hollywood-it, themeluar në epokën e filmit të heshtur, në 1924. Ai ka një listë të gjatë të klasikëve në zotërim të tij, përfshirë “Singin ‘in the Rain”, dhe ndër ato më të reja është seriali televiziv Shark Tank, si dhe filmi i ri i James Bond “No Time to Die” dhe filmi rreth Aretha Franklin “Respekt”.

Amazon ka studion e vet, por nuk arriti rezultatin e pritur. Dy nga seritë e tij televizive – “Zonja e mrekullueshme. “Maisel” dhe “Fleabag” fituan çmimet Emmy për komedinë më të mirë, por shumë filma dolën dobët në kinema.

Me këtë blerje, Amazon, e cila tashmë është një nga kompanitë më të fuqishme dhe me vlerë në botë, do të bëhet edhe më e madhe.

Amazon u themelua në 1995 si një librari në internet, dhe u bë një gjigant me vlerë 1,600 miliardë dollarë që funksionon nga pak. Ka një rrjet shpërndarjeje që dërgon mallra tek klientët brenda dy ditësh ose më pak, shet aparate për thithje dhe insulinë, ka një biznes cloud që përdor aplikacionet e Netflix dhe McDonald dhe planifikon të dërgojë më shumë se 3.200 satelitë në hapësirë ​​për të siguruar shërbimin e internetit në botë.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

To Top