Bota

84-vjeçari gjerman gjobitet me çerek milion euro për zotërim të tankeve dhe arsenalit të armëve

Berlin -Një gjykatë gjermane dënoi të martën një 84-vjeçar për mbajtje të paligjshme të armëve, për zotërim të një arsenali personal që përfshinte një tank, një artileri dhe shumë pajisje të tjera ushtarake të Luftës së Dytë Botërore.

Distrikti shtetëror në qytetin Kiel i dha burrit një dënim me kusht prej 14 muajsh dhe e urdhëroi atë të paguajë një gjobë prej 250,000 eurosh, njoftoi agjencia gjermane e lajmeve dpa.

Ai gjithashtu urdhëroi të pandehurin, emri i të cilit nuk u dha në përputhje me ligjet gjermane të privatësisë, ta shiste ose ta dhuronte një tank prej 45 tonësh dhe topin kundërajror në një muze ose tek një koleksionist brenda dy viteve të ardhshme.

Autoritetet zbuluan arsenalin e paligjshëm ushtarak gjatë një bastisjeje të vitit 2015 në objektin e magazinimit të koleksionistëve në Gjermaninë veriore në një hetim mbi artin e epokës naziste të tregut të zi, ku u gjetën dy statuja kali prej bronzi, të cilat dikur qëndronin përpara kancelarisë së Adolf Hitlerit. Ato sende ishin në posedim të një njeriu tjetër.

Image
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

To Top