Lajme

8 mënyra për të lehtësuar dhimbjen e kockave të këmbës në mënyrë natyrale

Përkundër asaj që mendojnë shumë njerëz, takat e larta nuk janë përgjegjëse vetëm për krijimin e bunioneve. Gjenetika dhe trashëgimia janë gjithashtu fajtore. Natyrisht që veshja e takave të larta shpesh mund ta bëjë problemin edhe më keq, por ka zgjidhje që mund të ndihmojnë për të zvogëluar dhimbjen në mënyrë natyrale. Kirurgjia duhet të jetë gjithmonë zgjidhja e fundit pasi të keni provuar gjithçka tjetër.

Më poshtë janë listuar disa nga mënyrat natyrale si të trajtoni bunionet dhe të gjitha pakënaqësitë që ato i sjellin këmbëve tuaja.

1. Përdorni një top tenisi.

Një ushtrim shumë i thjeshtë që mund të përdorni është të vendosni një top tenisi në dysheme dhe të filloni të rrokullisni këmbën mbi të para dhe mbrapa. Ju mund ta përsërisni këtë lëvizje për 3 ose 5 minuta në secilën këmbë. Edhe nëse njëra nga këmbët tuaja nuk ka bunion, ju prapë mund ta kryeni ushtrimin. Kjo do të jetë shumë relaksuese për këmbët tuaja duke lehtësuar ngërçet e tepërta.

2. Mundohuni të merrni një peshqir duke përdorur vetëm gishtërinjtë tuaj.

Një ushtrim tjetër i thjeshtë që mund të përdorni është të vendosni një peshqir në dysheme, ta kapni me gishtërinjtë tuaj dhe ta tërheqni drejt jush duke përdorur vetëm gishtërinjtë tuaj. Ju mund ta përsërisni këtë ushtrim 5 herë dhe mund të qëndroni në këmbë ose ulur. Ajo që do të bëjë kjo lëvizje e gishtërinjve është forcimi i këmbëve tuaja dhe mbajtja e gishtërinjve tuaj fleksibël.

3. Provoni të ngrini thembrat tuaja.

Filloni në një pozicion në këmbë me gjunjët pak të përkulur. Pastaj vazhdoni të ngrini thembrat ngadalë, derisa e gjithë pesha juaj të mbahet nga gishtërinjtë tuaj. Tani, kjo mund të ndihet shumë e dhimbshme dhe e pakëndshme nëse vuani nga bunione të rënda, por prapë duhet të provoni pak nga pak. Me kalimin e kohës, muskujt e gishtërinjve tuaj do të forcohen dhe bunionet ndoshta do të ndalojnë së reformuari.

4. Ecni në plazhet me rërë sa më shpesh të jetë e mundur.

Kjo mund të mos jetë e mundur për secilin nga ju në varësi të vendndodhjes tuaj, por rëra është një masazh i shkëlqyeshëm për këmbët tuaja. Jo vetëm që qetëson gishtërinjtë dhe këmbët, por gjithashtu ndihmon në forcimin e tyre. Do të jetë super e dobishme për ata që vuajnë nga artriti për shkak të bunioneve të tyre.

5. Vendosini këmbët në ujë të ngrohtë dhe të ftohtë me akull.

Pasi të ketë mbaruar një ditë e gjatë, stresuese, këmbët tuaja do t’ju falënderojnë nëse i njomni në një vaskë me ujë të ngrohtë dhe kripë Epsom. Thjesht mbushni vaskën deri në kyçin e këmbës dhe lërini këmbët për 10-15 minuta. Ju mund t’i vendosni këmbët në ujë me akull për të paktën 10 minuta para se të shkoni në shtrat. Në këtë mënyrë e gjithë ënjtja dhe inflamacioni do të zvogëlohen.

6. Masazhoni këmbët me vaj ulliri.

Masazhimi i këmbëve një ose dy herë në ditë është efektive për t’i mbajtur gishtërinjtë tuaj fleksibël. Shtimi i vajit të ullirit të ngrohtë në masazh do t’ju ndihmojë të lëvizni nyjet shumë më lehtë. Provoni të masazhoni gishtërinjtë tuaj për 15 minuta në të njëjtën kohë dhe do të vini re një ndryshim të madh në qarkullimin e gishtërinjve tuaj. Përdorimi i vajit të ullirit do ta bëjë punën tuaj më të lehtë kur lëvizni gishtërinjtë.

8. Aplikoni shafran të Indisë në bunionet tuaja gjatë natës.

Kapsaicina është një përbërës kryesor në shumë kremra që ndihmon në zvogëlimin e dhimbjeve dhe inflamacionit. Ndodhet gjithashtu në shafranin e Indisë dhe kjo është arsyeja pse ju duhet a aplikoni atë në bunionet tuaja. Thjesht bëni një pastë me shafranin e Indisë dhe ujë dhe aplikojeni në zonat e prekura. Është e rëndësishme që ta lini shafranin e Indisë gjatë natës në mënyrë që të ketë kohë për të vepruar.

BONUS

Çfarë duhet të kërkoni kur blini këpucë.

Blerja e këpucëve nuk është gjithmonë aq e këndshme sa do të donit kur keni një problem në bunionet. Kjo është arsyeja pse ju duhet të kërkoni disa karakteristika, shumë specifike:

Këpucët me takë të lartë duhet të jenë në fund të listës tuaj, pasi ato vetëm do të dëmtojnë më shumë këmbët tuaja. Ata do t’i shtyjnë gishtërinjtë tuaj edhe më shumë anash dhe do të rrisin dhimbjen.

Provoni të kërkoni këpucë me një front të gjerë në mënyrë që bunioni të ketë hapësirë ​​të mjaftueshme për t’u përhapur dhe për të mos ushtruar presion. Një taban i gjerë prej gome është gjithashtu një plus pasi do të ofrojë mbështetje shtesë.

Kushtojini vëmendje materialit të këpucëve tuaja. Goma, lëkura elastike dhe rrjeta janë ideale për bunionet. Qëndroni larg materialeve më të forta që do të fërkojnë bunionet tuaja dhe do të shkaktojnë edhe më shumë dhimbje.

Shkoni te një pediatër për të matur saktë këmbët tuaja. Ata do t’ju njoftojnë për nevojat e këmbëve tuaja dhe më pas do të dini saktësisht se çfarë të kërkoni kur shkoni në pazar. 

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

To Top